Doğumda intrapartum ultrasonografide statik ve dinamik değişikliklerin rolü
The role of static and dynamic changes in intrapartum ultrasonography in labor
- Tez No: 919610
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL KEYİF
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: İntrapartum ultrasonografinin doğumun birinci evresinin aktif fazında kullanılmasının doğum sonuçlarını öngörmedeki başarısının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya tekil, baş prezentasyonda, aktif doğum eyleminde ve amnion zarı yırtılmış olan 39 nullipar ve 65 multipar olmak üzere toplam 104 gebe dahil edildi. Maternal özellikler, oksitosin ile indüksiyon ya da augmentasyon uygulanılması, epizyotomi uygulanılması, dijital pelvik muayenede servikal dilatasyon, efasman, fetal baş seviyesi, doğumun şekli, yapılan intrapartum ultrasonografide elde edilen parametreler ve yenidoğanın bulguları kaydedildi. Transperineal ultrasonografi yardımı ile sagittal düzlemde ilerleme açısı (AoP), transvers düzlemde orta hat açısı (MLA) ve baş perine mesafesi (HPD) parametreleri ölçüldü. Ölçülen parametreler, istirahat ve aktif ıkınma esnasında kaydedildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Gebelerin 65 (%62.5) tanesi multipar, 39 (%37.5) tanesi nullipar idi.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the success of intrapartum ultrasonography during the active phase of the first stage of labor in predicting labor outcomes. Materials and Methods: A total of 104 singleton, head-presenting, active labor and ruptured amniotic membrane pregnancies (39 nulliparous and 65 multiparous) were included in this prospective study. Maternal characteristics, induction or augmentation with oxytocin, episiotomy, cervical dilatation, effacement, fetal head level, mode of delivery, intrapartum ultrasonography parameters and neonatal findings were recorded. Transperineal ultrasonography was used to measure the angle of advancement (AoP) in the sagittal plane, midline angle (MLA) in the transverse plane and head perineal distance (HPD). The measured parameters were recorded during resting and active straining. The data obtained were compared statistically. Results: Of the pregnant women, 65 (62.5%) were multiparous and 39 (37.5%) were nulliparous.