Humerus'un morfometrik ölçümlerinin bilgisayarlı tomografi ile retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective morphometric measurements of the humeruswith computed tomography imaging review as
- Tez No: 919609
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MELTEM AÇAR GÜDEK, DOÇ. DR. FATMA KÖKCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde humerus ile ilgili yapılan çalışmalarda çeşitli yöntemler kullanılarak morfometrik ve makroanatomik farklılıklar ortaya konulmuştur. Bu çalışmanın amacı, BT görüntüleri üzerinden humerus'u tanımlamak, cinsiyetler arası farklılıkları belirlemek ve cinsiyet tayininde yapılacak araştırmalara katkı sağlamaktır. Çalışma, 43 kadın ve 62 erkek toplam 105 bireye ait humerus BT görüntüsü üzerinde gerçekleştirilmiştir. Humerus üzerinde 10 parametre incelenmiş ve elde edilen ölçümler SPSS programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the studies conducted on the humerus today, morphometric and macroanatomical differences have been revealed using various methods. The aim of this study is to define the humerus through CT images, to determine the differences between the sexes and to contribute to the researches to be done in gender determination. The study was performed on the humerus CT images of 105 individuals, 43 female and 62 male. 10 parameters on the humerus were examined and the obtained measurements were analyzed in SPSS program.