İstanbul'da çalışan hemşirelerin genel afetehazırlık düzeyi ve etkileyenfaktörler
General disaster preparedness level of nurses workingin istanbul and affecting factors
- Tez No: 919638
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Afetler, doğa veya insan kaynaklı olsun, dünyanın her yerinde yaşanan beklenmedik olaylardır. Afetlerin insan yaşamına olan etkisi, insanlığın varoluşundan beri kesin bir gerçektir. Bu araştırmanın amacı, İstanbul'da çalışan hemşirelerin genel afete hazırlık düzeylerini ve etkileyen faktörleri belirlemektir. Tanımlayıcı tipteki araştırma, Mayıs-Ağustos 2023 tarihleri arasında, İstanbul'da çalışan 256 hemşire ile çevirim içi anket yolu ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, tanıtıcı soru formu ve Hemşirelerde Afete Hazırlık Algısı Ölçeği ile elde edilmiştir. Araştırma kapsamındaki hemşirelerin %55,1'i afet tıbbı konusunda eğitim almış, %29,3'i meslek yaşamında afet/olağan dışı durum yaşanan bölgede görev yapmıştır. Hemşirelerin %55,5'i afet olmasından biraz korkmaktadır ve %64,8'i“Çoklu Travmalarda Müdahale”ile ilgili eğitim almak istemektedir. Hemşirelerin, Genel Afete Hazırlık Ölçeği puanlarının ortalaması ve standart sapması 143,82±27,04 iken,“Algılanan Duyarlılık”puan ortalaması 21,66±3,51,“Algılanan Ciddiyet”puan ortalaması 11,71±3,56,“Algılanan Yarar”puan ortalaması 24,66±4,78,“Algılanan Engeller”puan ortalaması 33,68±14,87,“Eyleme Geçiciler”puan ortalaması 17,13±3,57 ve“Öz Yeterlilik”puan ortalaması 34,97±5,93 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Disasters are unexpected events that occur all over the world, whether caused by nature or man. The impact of disasters on human life has been an absolute fact since the existence of humanity. The aim of this research is to determine the general disaster preparedness levels and influencing factors of nurses working in Istanbul. The descriptive research was conducted through an online survey with 256 nurses working in Istanbul between May and August 2023. The research data were obtained with an introductory questionnaire and the Disaster Preparedness Perception Scale among Nurses. Of the nurses included in the study, 55.1% received training in disaster medicine, 29.3% worked in a region where disasters/emergencies occurred during their professional lives. 55.5% of the nurses are somewhat afraid of disasters, and 64.8% want to receive training in“Intervention in Multiple Traumas.”While the mean and standard deviation of the General Disaster Preparedness Scale scores of the nurses were 143.82±27.04, the mean“Perceived Susceptibility”score was 21.66±3.51, the mean“Perceived Seriousness”score was 11.71±3.56, the mean“Perceived Benefit”score was 24.66±4.78, the mean“Perceived Barriers”score was 33.68±14.87, the mean“Temporaries to Action”score was 17.13±3.57 and the mean“Self-Sufficiency”score was 34.97±5.93.