Psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin tükenmişlik düzeylerinin araştırılması
A research on the burnout level of the nurses working at psychiatry clinics
- Tez No: 194969
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YASEMİN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerde tükenmişlik düzeyini belirlemek ve hemşirelerin tükenmişlik düzeyleri ile bazı değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla planlanan tanımlayıcı bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da Sağlık Bakanlığı'na bağlı 2 hastane, 3 üniversite hastanesi ve 1 vakıf hastanesinde çalışan ve seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen 175 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında bireysel anket formu ve Maslach Burnout Inventory- MBI (Maslach Tükenmişlik Ölçeği-MTÖ) kullanıldı. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS - Windows 10.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis is a descriptive study which is mainly for describing the burnout levels of the nurses working at psychiatry clinics and explaining the relations between the burnout levels of the nurses and some variables. 175 nurses who were chosen randomly from 2 hospitals under the management of Health Ministry, 3 univercity hospitals and a foundation hospital in Istanbul, are the samples of the research. Personal inquiries and Maslach Burnout Inventory have been used for collecting the data. SPSS-Windows 10.0 program has been used for the evaluation of the data. Average, standart deviation, Oneway Anova Test, Tukey HDS, Mann Whitney U, Pearson Correlation Test Spearman?s rho correlation test have been used and the results have been evaluated in within the confidence interval of 95%. In this study average ?Emotional Exhaustion , Personal Accomplishment and Depersonalization points of the of the nurses have been found at low levels. These results shows that the burnout levels of the nurses in sample working group are low according to the MBI scale. In the research a meaningful relation has been found between burnout and their describing ways of their age, working time, working association, type of working, psychiatrical education situation, choosing and performing the occupation willingly, being happy with the working environment, finding the occupation suitable for herself, the idea of the job taking enough credits, being approved by patients, colleagues and supervisors, ideas about the professional evaluatios, general health conditions.