İstanbul ilinde bir eğitim araştırma hastanesinde çalışan hemşirelerin rol çatışması, iş doyumu ve stres düzeylerinin belirlenmesi
Istanbul working in a training hospital nurses' role conflict, job satisfaction and organizasational levels of stress
  1. Tez No: 271959
  2. Yazar: YUNUS NARİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM İŞSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın temel amacı hastanede çalışan hemşirelerin rol çatışması-rol belirsizliği, iş doyumu, stres ve sosyo-demografik özelliklere göre araştırılmasıdır. Bu doğrultuda ilk bölümde öncelikle rol çatışması ve rol belirsizliği kavramları incelenmiştir. İkinci bölümde iş doyumu kavramı, hemşireler açısından önemi, kuramsal açıklamaları ve bu kuramların modelleri ve son olarak da iş doyumunun sonuçları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde stres kavramı, türleri, strese kaynakları ve çeşitleri, stresin biyolojik temeli, strese yol açan faktörlerden ve çalışma yaşamında stresin etkisinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde anket uygulaması olan İstanbul ilinde bulunan Bağcılar Eğitim Araştırma Hastane'sinde çalışan tüm hemşirelere anket uygulanmıştır. Bağcılar Eğitim Araştırma Hastane'sinde görev yapan 420 hemşirelerden 300'ü bu çalışmaya katılmayı kabul etmişlerdir. Ancak 220 kişi kendilerine verilen anketlerin tümünü doldurmuşlardır. Dolayısıyla anketlerin dönüş oranı % 72'sine anket uygulanmıştır. Araştırmada veriler ?Kişisel Bilgi Formu?, ?Rol Çatışması ve Rol Belirsizliği Ölçeği?, ?Minnesota İş Doyum Ölçeği? ve ?Örgütsel Stres Kaynakları Ölçeği? kullanılarak elde edilmiştir. Kullanılan anket ve veri toplama araçlarından elde edilen sonuç puanlar, bağımsız gruplarda t test, eşlendirilmiş serilerde t test tek yönlü varyans analizi, Pearson ve Spearman korelasyon analizi, lineer regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Tek yönlü varyans analizinde çoklu karşılaştırmalar LSD (Least Significance Difference) yöntemi kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
İstanbul Working in a Training Hospital Nurses? Role Ambiguity, Role Conflict, Job Satisfaction and Organizational Levels of Stress.The main purpose of this study nurses working in role conflict- role ambiguity, job satisfaction, stress, and according to socio-demographic characteristics are investigated. In the first chapter in this direction, primarily the concepts of role conflict and role ambiguity were investigated. In the second part of job satisfaction concept, nurses, the importance of corporate statements and the theory of the model and finally work focused on the consequences of satisfaction. In the third section of the stress concept, types, In addition, sources of stress and its varieties, the biological basis of stress, stress factors that cause and effect of stress in working life are described. In the fourth section of the survey in the European region of Istanbul between Bağcılar Educational Hospital of the cases were tried on to all nurses working in. Bağcılar Educational Research Hospital of the cases of the 300 nurses who served 420 has agreed to participate in this study. 220 people, but all of them completed the survey. Hence the survey return rate of 72% of the survey was administered. The data“Personal Information Form”,“Role Conflict and Role Ambiguity Scale,”“Minnesota Job Satisfaction Scale”and“Organizational Stressors scale”were obtained using. Surveys and data collection tools used in the results obtained from the scores, independent groups t test, t test in the series, been co-variance analysis, Pearson and Spearman correlation analysis, were analyzed using linear regression analysis. Multiple comparisons in a one-way analysis of variance LSD (Least Significance Difference) method was used.