Havayolu iş modelleri ile uçak çevrim süreci ilişkisi: Geleneksel ve düşük maliyetli havayolu işletmeleri üzerine bir araştırma
The relationship between airline business models and aircraft turnaround process: A study on full-service and low-cost airlines
  1. Tez No: 919642
  2. Yazar: ÇİĞDEM BİLAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ SELAHATTİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Havacılık sektöründe yoğun rekabet ortamında faaliyet gösteren havayolu işletmeleri farklı iş modelleri benimsemektedir. Benimsedikleri iş modelleri, operasyonel öncelikler ve hizmet sunum stratejileri bakımından önemli farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklar, uçak çevrim süreci olarak ifade edilen ve bir uçağın inişi ve bir sonraki seferi arasında geçen sürecin operasyonel anlamda verimliliğini doğrudan etkilemektedir. Bu çalışma, havayolu işletmelerinin farklı iş modelleri ile uçak çevrim süreleri arasındaki ilişkiyi inceleyerek, gecikmelerin nedenlerini saptamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, hizmet işletmelerinin özellikleri, süreç yönetimi ve iş modelleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, havacılık işletmelerinde hizmet sunum süreci yönetimi; havayolu işletmeleri, havaalanı işletmeleri ve yer hizmeti işletmeleri açısından ayrı ayrı ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, Türkiye'de Ege Bölgesindeki bir havalimanından alınan 2023 yılına ait uçuş operasyon verileri, Düşük Maliyetli Havayolu ve Geleneksel Havayolu iş modelini benimsemiş, iki farklı havayolu için detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yapılan analizlerde, her iki iş modelinin, uygulama havaalanındaki, 2023 yılına ait verilerle operasyonel süreçleri, yolcu kapasiteleri ve gecikme oranları karşılaştırılmıştır. Bulgular, iş modellerinin uçak çevrim süresine etkilerini ve gecikme nedenlerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the highly competitive environment of the aviation industry, airline companies adopt different business models. These business models exhibit significant differences in terms of operational priorities and service delivery strategies. These differences directly affect the operational efficiency of the turnaround process, which refers to the time between an aircraft's landing and its next departure. This study aims to examine the relationship between the different business models of airline companies and their aircraft turnaround times, identifying the causes of delays. In the first section of the study, the characteristics of service enterprises, process management, and business models are discussed. The second section addresses the management of service delivery processes in aviation enterprises, considering airline companies, airport operators, and ground handling service providers separately. In the third section, flight operation data for 2023 from an airport located in the Aegean Region of Turkey are analyzed in detail for two different airlines adopting Low-Cost Carrier (LCC) and Full-Service Carrier (FSC) business models. The analysis compares the operational processes, passenger capacities, and delay rates of both business models using the airport's 2023 data. The findings reveal the impacts of business models on aircraft turnaround times and the causes of delays.