Tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınlarda watson'ın insan bakım kuramına temellendirilmiş danışmanlığın yaşam kalitesine etkisi
The effect of counseling based on watson's theory of human care on the quality of life in women who experience recurrent pregnancy loss
  1. Tez No: 919643
  2. Yazar: MELİKE KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ER GÜNERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu araştırma, tekrarlayan gebelik kaybı yaşamış kadınlarda Watson'ın İnsan Bakım Kuramı'na temellendirilmiş danışmanlığın yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma, ön test-son test yarı deneysel araştırma tasarımına sahip prospektif, randomize kontrollü bir çalışmadır. Kasım 2023-Eylül 2024 tarihleri arasında İzmir Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniklerinde tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan ve dahil etme kritelerine uyan 24 girişim, 24 kontrol grubu olmak üzere toplam 48 bireyle gerçekleştirilmiştir. Veriler Birey Tanıtım Formu ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Form (WHOQOL-BREF) ile toplanmıştır. Girişim grubuna kayıp sonrası, birinci ve ikinci aylarda Watson İnsan Bakım Kuramı'na temellendirilmiş danışmanlık verilmiş, kontrol grubundaki kadınlar ise rutin hemşirelik bakımı almaya devam etmişlerdir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda WHOQOL-BREF ''fiziksel sağlık“ alt boyut puan ortalaması girişim grubunda ön test 45,38±17,62, birinci izlem 68,33±14,37, ikinci izlem 79,29±10,59, kontrol grubunda ön test 51,88±9,89, birinci izlem 57,67±11,25, ikinci izlem 62,50±11,62 olarak bulunmuştur. WHOQOL-BREF ''psikolojik sağlık”alt boyut puan ortalaması girişim grubunda ön test 46,96±15,48, birinci izlem 62,54±10,28, ikinci izlem 69,29±9,14, kontrol grubunda ön test 55,88±8,29, birinci izlem 58,67±8,10, ikinci izlem 61,63±7,64 olarak bulunmuştur. WHOQOL-BREF ''sosyal ilişkiler“ alt boyut puan ortalaması girişim grubunda ön test 64,67±12,71, birinci izlem 76,88±11,38, ikinci izlem 78,42±11,49, kontrol grubunda ön test 67,75±8,25, birinci izlem 68,50±8,79, ikinci izlem 69,79±8,79 olarak bulunmuştur. WHOQOL-BREF ''çevre”alt boyut puan ortalaması girişim grubunda ön test 67,08±10,19, birinci izlem 82,33±7,61, ikinci izlem 88,21±6,98, kontrol grubunda ön test 78,83±9,75, birinci izlem 80,88±8,13, ikinci izlem 83,00±8,42 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to evaluate the effect of counseling based on Watson's Human Caring Theory on the quality of life of women who have experienced recurrent pregnancy loss. Method: The research is a prospective, randomized controlled study with a pretest-posttest quasi-experimental research design. It was conducted with a total of 48 individuals, 24 in the intervention group and 24 in the control group, who had recurrent pregnancy loss and met the inclusion criteria at the Izmir City Hospital Gynecology and Obstetrics Clinics between November 2023 and September 2024. Data were collected using the Individual Identification Form and the World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form (WHOQOL-BREF). The intervention group received counseling based on Watson's Theory of Human Caring in the first and second months after the loss, while the women in the control group continued to receive routine nursing care. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS 25.0 program. Results: In our study, the mean WHOQOL-BREF ''physical health'' subscale score in the intervention group was 45.38±17.62 in the pre-test, 68.33±14.37 in the first follow-up, and 79.29±10.59 in the second follow-up; in the control group, 51.88±9.89 in the pre-test, 57.67±11.25 in the first follow-up, and 62.67±11.25 in the second follow-up, 50±11.62, ''psychological health'' subscale mean scores in the intervention group were 46.96±15.48 in the pretest, 62.54±10.28 in the first follow-up, and 69.29±9.14 in the second follow-up, and 55.88±8.29 in the pretest, 58.67±8.10 in the first follow-up, and 61.67±8.10 in the second follow-up in the control group, 63±7.64, ''social relations'' sub-dimension mean scores in the intervention group were 64.67±12.71 in the pretest, 76.88±11.38 in the first follow-up and 78.42±11.49 in the second follow-up, and 67.75±8.25 in the pretest, 68.50±8.79 in the first follow-up and 69.79±8.79 in the second follow-up in the control group, The mean scores of the ''environment'' subscale were 67.08±10.19 in the intervention group in the pretest, 82.33±7.61 in the first follow-up, and 88.21±6.98 in the second follow-up, and 78.83±9.75 in the pretest, 80.88±8.13 in the first follow-up, and 83.00±8.42 in the second follow-up in the control group.