Some constructions of diffuse invariant random subgroups
Bazı yayınık rassal değişmez altgrup inşaları
- Tez No: 919646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Sayılabilir bir grubun altgrupları uzayında, konjügasyon altında sabit kalan Borel olasılık ölçüleri olarak tanımlanan Değişmez Rassal Altgruplar (kısaca DRA), normal altgrupların ve latislerin olasılıksal bir genelleştirmesi olarak ortaya çıktılar. Aktif bir çalışma alanı, verilen sayılabilir bir grubun DRA'larını bulup sınıflandırmaktır. Keyfi bir DRA'yı anlamak için ergodik DRA'ları anlamak yeterlidir çünkü ergodik ayrışım teoremine göre herhangi bir DRA'yı ergodik DRA'lara bağlı olarak yazabiliriz. Ergodik DRA'lar içinde, Thomas tek bir izomorfizm sınıfına tam ölçü atamayan DRA'lara yayınık DRA ismini verdi. Şimdiye dek çok fazla yayınık DRA örneği bulunamadı. Bu tez yayınık DRA ve benzer özelliklere sahip DRA'lara yönelik bir tarama çalışması olarak yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Invariant random subgroups (abbreviated IRSs), which are conjugation invariant Borel probability measures on the space of subgroups of a countable group, emerged as a probabilistic generalization of normal subgroups and lattices. An active area of research is finding and classifying IRSs of a given countable group. In order to understand arbitrary IRSs, it is sufficient to understand ergodic IRSs since the ergodic decomposition theorem allows us to write arbitrary IRSs in terms of ergodic IRSs. Among ergodic IRSs, Thomas recently distinguished those that do not assign full measure to an isomorphism class, namely, the diffuse IRSs. So far, there have not been many examples of diffuse IRSs. This thesis is intended to give a survey of two different IRS constructions that satisfy diffuseness and related properties.