İş sağlığı ve güvenliği maliyetlerinin analizi ve işletme maliyetleri üzerindeki etkisi
Analysis of occupational health and safety costs and it's effect on operating costs
- Tez No: 919652
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT GÜNERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG), gerek çalışanlar gerek işverenler gerekse de devletler için tartışmaya mahal vermeyecek kadar önemli bir konudur. Bu özelliği sebebiyle gerek İSG gerekse de İş Sağlığı ve Güvenliği Maliyetleri (İSGM) üzerinde pek çok akademik çalışma yapılmıştır. Yapılan bu çalışmaların yanı sıra aktif olarak sahada pek çok işyeri ve işverenin bu maliyetlere katlanmakta çok ciddi zorluklar yaşadığı da görülmektedir. Rekabetin çok yüksek olduğu günümüz Dünyasında tasarruf yapmaya çalışan işverenler, gelir üzerinde direk önemli bir arttırıcı etkisi olmayan İSGMi ile alakalı tasarruf yapmak istese de bu tasarrufun İş Kazası Sayısı (İKSi) ve İşletme Dönem Maliyeti (İDMi) üzerindeki etkisini tam olarak kestirilememektedir. Bu belirsizlikleri ortadan kaldırmak adına bu çalı¸smada öncelikle İSGM kalemleri belirlenmiş ve aktif bir işletmenin ˙İSGMi değerleri hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar sonrasında işletmenin İSGMi değerinin yıllık 15 milyon $'ı bulduğu tespit edilmiştir. İşletmeye ait bu İSGMi değerlerine ek olarak başta İKSi ve diğer operasyonel veriler derlenmiş ve analizde kullanılacak modelleme için alt yapı oluşturulmuştur. Akabinde katlanılan İSGMi ile İKSi ve İKSi ile de İDMi arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla regresyon analizi yardımıyla ekonometrik analiz yapılmıştır. Yapılan analizler sonucu İSGMi ve İKSi arasında bir bağlantı olduğu, İSGMi'deki artışın İKSi değerinde azalışa, azalışın ise artışa yol açtığı görülmüştür. Yapılan incelemeler de ayrıca İSGMi de meydana gelecek olan %1'lik bir artışın İKSi de %0,26'lık bir düşüşe neden olduğu tahmin edilmiştir. Yine işletme tarafından ilgili dönemde katlanılan İSGMi'nin harcanmaması durumunda İKSi'lerin yaklaşık 84 kat artmasının muhtemel olduğu görülmüştür. Aynı çalışmada İKSi'lerin İşletme Dönem Maliyetleri İDMi üzerinde etkili olup olmadığı da değerlendirilmiş olup İKSi'deki %1'lik bir artışın İDMi'de %0,18'lik bir artışa neden olduğu tahmin edilmiştir. Nihai olarak bu çalışma göstermiştir ki; katlanılan uygun ve etkin İSGMi ile İKSi'leri azaltmakta ve azalan İKSi'de, İDMi üzerinde pozitif etki oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Occupational Health and Safety (OHS) is an issue that is too important to debate for both employees, employers and governments. Due to this feature, many academic studies have been conducted on both OHS and Occupational Health and Safety Costs (OHSC). In addition to these studies, it is also observed that many workplaces and employers actively in the field have serious difficulties in bearing these costs. In today's World where competition is very high, employers trying to save money want to make savings related to non-value-added income OHSCi, but the impact of this savings on Occupational Accident Numbers (OANi) and Operating Period Cost (OPCi) cannot be fully predicted. In order to eliminate these uncertainties, in this study, firstly, OHSC items were determined and OHSCi values of an active enterprise were calculated. After the calculations, it was determined that the value of the business OHSCi reached 15 million $ per year. In addition to this OHSCi values of the business, OANi and other operational datas were compiled and the infrastructure for modeling to be used in the analysis was created. Subsequently, econometric analysis was carried out with the help of regression analysis in order to determine the relationships between OHSCi and OANi and between OANi and OPCi. As a result of the analysis, it was seen that there is a connection between OHSCi and OANi, and that an increase in OHSCi leads to a decrease in OANi value, and a decrease leads to an increase. According to the analysis, it was estimated that a 1% increase in OHSCi would cause a 0.26% decrease in OANi. Again, it has been observed that if the OHSCi incurred by the enterprise in the relevant period is not spent, the OANi is likely to increase by approximately 84 times. In the same study, it was also evaluated whether OANi were effective on OPCi and it was estimated that a 1% increase in OANi caused a 0.18% increase in OPCi. Ultimately, this study demonstrated that; It reduces the appropriate and effective OHSCi and OANi endured, and the decreasing OANi has a positive effect on OPCi.