Sefalosporinlere direnç gen havuzu olarak escherichia coli bakterileri
Escherichia coli bacteria as resistance gen pool to cephalosporins
  1. Tez No: 91966
  2. Yazar: EBRU SEZGİ SABAHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. O. ŞADİ YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışmada Temmuz 1999 ve Kasım 1999 tarihleri arasında; son 3 ay içerisinde sefalosporin grubu herhangi bir antibiyotik kullanmamış olan 19-31 yaşları arasındaki sağlıklı 100 genç erişkinin dışkı örneklerinden i- zole edilen E.coli suşlarının seftazidim, seftriakson, sefotaksim, sefuroksim, sefoksitin, sefalotin ve amoksisilin/klavulanik aside olan di- rençlilikleri disk difüzyon yöntemi ile, aynı suşlarda GSBL varlığı da çift disk sinerji yöntemi ile araştırılmıştır. 100 E.coli susunda sadece %3 oranında sefalotin direnci görülmüş ve çalışılan bu 100 susun hiçbirinde GSBL üretimine rastlanmamıştır. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY ESCHERICHIA COLI BACTERIA AS RESISTANCE GEN POOL TO CEPHALOSPORINS In this study, faecal specimens from 100 healthy young (19-31 years old) Turkish people were collected during the period between July and November 1999. No one of these people had taken antibiotics of the cephalosporin group during the past 3 months. All 100 E.coli strains that were isolated from these specimens were tested against ceftazidime, cef triaxone, cefotaxime, cefuroxime, cefoxitin, cephalothin and amoxicil- lin/clavulanic acid with the disc diffusion method. The same strains were also investigated for ESBL production using the double disc sinergy method. Cephalothin resistance was detected in 3 out of 100 (3%) E.coli strains and ESBL production was not detected in any one of the strains. 53