Çeşitli identifikasyon ve duyarlılık test yöntemlerinin anaerobik bakterilerde uygulanabilirlikleri
  1. Tez No: 91967
  2. Yazar: ÖZGÜR KORU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCER HAZNEDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
VI-OZET Bu çalışmada, değişik infeksiyon bölgelerinden alınan 322 klinik örnekten, anaerop bakteri izolasyonu ve izole edilen anaerop bakterilerin antibiyotik duyarlılıkları agar dilüsyon, E-test, ATB-ANA yöntemleri ile karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Çalışma sonunda, 53 klinik örnekten toplam 60 anaerobik bakteri izole edilmiş ve bakteriler API 20 A sistemi ile tür bazında identifiye edilmiştir, örneklerden en sık izole edilen bakteriler sırasıyla B.fragilis (% 40.0), P.intermedia (%10.0), F.nucleatum (% 8.3) ve P.acnes (%8.3) olarak bulunmuştur. İzole ve identifiye edilen anaerobik bakterilerin sekiz anti-anaerop antibiyotiğe karşı duyarlılık durumları agar dilüsyon, E-test ve ATB-ANA yöntemleri ile belirlenmiştir. Referans yöntem olan agar dilüsyon duyarlılık sonuçları ve maliyet analizleri E-test ve ATB-ANA sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde; E-test'in, agar dilüsyon ile yüksek düzeyde ve istatiksel olarak anlamlı korelasyonu (r= 0.62,p=0.001), ATB-ANA ile elde edilen sonuçların ise orta derecede bir korelasyon (r=0.45,p=0.048) gösterdiği saptanmıştır. Maliyet yönünden yapılan incelemelerde ATB ANA'nın test başına maliyetinin, E-test'ten düşük, referans yöntem olan agar dilüsyon yönteminin maliyetinin ise her iki testten daha düşük olduğu saptanmıştır. Ancak agar dilüsyon yönteminin oldukça zor ve pratik bir yöntem olmaması, özellikle de yorumununun uzman kişilere gereksinim göstermesi gibi nedenlerle rutin kullanımında zorluklar olabileceği sonucuna varılmıştır. 58
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY In this study, 322 clinical materials from various infection sites have been evaluted for anaerobic bacteria isolation. The isolation of anaerbic bacteria and their susceptibility to antibiotics have been compared with agar dilution, E-test, ATB-ANA methods. At the end of the isolation study 60 anaerobic bacteria have been isolated from 53 clinical materials. The bacteria have been identified using API 20A system. The most frequently isolated bacteria from the materials have been found as B.fragilis (%40.0), P.intermedia (%10.0), F.nucleatum (%8.3), P.acnes (%8.3). The susceptibility of the anaerobic bacteria to eight anti-anaerobic antibiotics have been analysed according to agar dilution, E-test and ATB-ANA methods. The cost analysis and the result of agar dilution susceptibility as a referans method have been compared with result of E-test and ATB-ANA methods. As a result, E-test have showed statistically a good correlations 0.62, p=0. 001) wiyh the results of agar dilution and a moderate correlation(r=0.45,p=0.048) with the results of ATB-ANA method. The results of cost analysis have been showed that the cost of agar dilution (the referans method for our study) is the cheapest method. It has been also found that a cost of ATB-ANA method for each test cheaper than E-test. However, it was concluded that the routine use of agar dilution procedure might create some difficulties due to it's difficult and non-practical applicability and requiring experienced personal to interpret. 59