3. Kuşak sefalosporinlerin Türkiye'de izole edilen çeşitli suşlara 'paradoksal antibiyotik etkisi' gösterip göstermediğinin araştırılması ve sefmenoksimin çeşitli bakterilere etkisi
  1. Tez No: 18136
  2. Yazar: A.SUAT SARIBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ TÖRECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
31 ÖZET Bir bakterinin inhibe olmaya başladığı antibiyotik konsantrasyonunun birçok katı konsantrasyonda tekrar üremeye başlaması ya da yüksek antibiyotik konsantrasyonunda, daha düşük antibiyotik konsantrasyonunkinden, daha düşük oranda öldürülmesi paradoksal etki olarak bilinir.. Literatürdeki bilgiler gerek paradoksal etkinin sıklığı, gerek paradoksal etki saptanan antibiyotik-bakteri çiftleri, gerekse saptanan paradoksal etkinin mekanizması konusunda çok çelişkilidir. Bazı araştırıcılar çalışmalarında %90'ın üzerinde paradoksal etki saptamışken, bazıları böyle bir etkiyi tesadüfen gözlemişlerdir. Bu çalışmada istan bul'da klinik materyalden izole edilen 140 Saureus, 25 E.coli, 50 P.mirabilis susu için setof taksimin; 29 S. aureus, 32 P.mira- bilis susu için sefoperazonun; 50 S. aureus, 50 E. col i, 50 P.mi rabilis, 12 P. vulgaris ve 50 P. aeruginosa susu için sefmenoksi- min paradoksal etki gösterip göstermediği tüpte dilüsyon yöntemiyle yapılan duyarlık deneyleriyle araştırılmış, herhangi bir paradoksal etkiye rastlanmamıştır. Bu bakteri türlerinden 10'ar suş, 4 değişik konsantrasyonda sefmenoksim içeren disklerle yapılan difüzyon deneylerinde paradoksal etki işareti olarak alınabilecek çift inhibisyon zonu göstermemişlerdir. Birer S. aureus, P. vulgar i s ve P. aeruginosa susu sefmenok- simin minimal inhibitor konsantrasyonu üzerindeki antibiyotik konsantrasyonlarında denenmiş ve daha yüksek konsantrasyonda, düşük konsantrasyonundakine göre, daha az ölüm şeklinde bir paradoksal etkiye rastlanmamıştır.32 ülkemizde izole edilen S. aureus, E. coll, P.mirabllls, P. vulgaris ve P. aeruginosa suşlarına sefmenoksimin duyarlığa de nenmiş, bu antibiyotiğin MİKse değeri S. aureus suşları için se fotaksiminkine eşit, sefoperazonunkinin iki katı kadar; E.coli suşları için sefotaksiıninkinin iki katı kadar; P.mirabilis suşları için sefoperazonunkine eşit, sefotaksiıninkinin iki katı kadar bulunmuştur. P. aeruginosa suşları sefmenoksime oldukça dirençli bulunmuştur. Literatürde paradoksal etki konusundaki bilgilerin çok çelişkili olduğu, olayın sıklığı, mekanizması ve klinik önemi hakkında daha pekçok incelemeye gerek bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
33 SUMMARY When a bacterial strain grows antibiotic concentrations many times higher than MIC or is killed more slowly in higher antibiotic concentrations than it is killed in lower concentrations, the phenomenon is known as paradoxical effect. Reports in the literature are very contradictory for both the frequency of the paradoxical effect and for antibiotic-bacterium pairs in which this effect is observed more frequently, and also for the proposed mechanisms of this effect. While some of the researchers have reportad that they had observed paradoxical effect for more than 90 % of their strains, others have written that they observed it only by chance. In this study, sensitivity ' determinations of 140 S. aureus, 25 E.coli, 50 P.mirabilis strains for cefotaxime, that of 29 S. aureus, 32 P.mirabilis strains for cef operazone ; that of 50 S. aureus, 50 E.coli, 50 P.mirabilis, 12 P. vulgaris and 50 P. aeruginosa strains for cefmenoxiroe were carried, out by tube dilution method to observe if any of these antibiotics exert paradoxical effect on any of these bacteria. No example of paradoxical effect was observed in any case. Disks containing four different concentrains of cefmenoxime were used by agar diffusion technique against 10 strains from each of five bacterial species used in this study, hoping to observe double inhibition zones as a sign of paradoxical effect, but no double zone was observed. One strain from each species of S. aureus, P. vulgaris and P. aeruginosa were treated with two different cefmenoxime concentrations, both of which were multiples of MIC, to observe paradoxical effect as lower killing rate in higher concentration. No paradoxical effect was recorded.34 The activitiy of cefmenoxima for domestic S. aureus, E.coli, P.mirabilis, P. vulgaris and P. aeruginosa isolates was investigated. MIC 5 o of cefmenoxirae was found to be equal to that of cefotaxime and to be twice of that of cefoperazone for S. aureus strains; to be equal to that of cefotaxime for E.coli strains; to be equal to that of cefoperazone and to be twice of that of cefotaxime for P.mirabilis strains. P. aeruginosa strains were found to be highly resistant to cefmenoxlme. Due to the contradictory reports in the literature about paradoxical effect, it is obvious that many more researchs are needed to explain th frequency, mechanism and clinical importance of th phenomenon.