Multipl sklerozlu hastalarda yeni bir DNA virusunun (TTV) araştırılması
Investigation of a new DNA virus (TTV) in multiple sclerosis patients
- Tez No: 91970
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİH TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
37 MSS hastalığı olan MS'in etyopatogenezi bilinmemektedir. Bu konuyla ilgili öne sürülen kuramsal nedenlerden biri MS'in viral bir uyarıyla meydana geldiğidir. Ancak şimdiye kadar MS'in bir etkenle ilişkisi ispatlanmamıştır. TTV; son yıllarda saptanmış kılıfsız, tek zincirli ve 3739 nükleotid uzunluğunda DNA virüsüdür. Karaciğer dokusunda seruma göre 10-100 kez fazla saptanan TTVnin bundan dolayı bir hepatit virusu olabileceği düşünül mektedir. Yapılan çalışmalarda toplumda oldukça sık görülen TTVnin çeşitli hastalıklarla ilişkisi araştırılmaktadır. Bu çalışmada MS'li hasta ve sağlıklı kontrol grubunda TTV DNA araştı rılmış, MS'li 41 hastanın sekizinde, 32 sağlıklı kontrolün üçünde saptanmıştır. İki grubun sonuçları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sonuçlar MS etyolojisinde TTVnin yeri olmadığını düşündürse de arala rında bir ilişki olmadığının kesinlikle söylenebilmesi mümkün değildir. MS ve TTV ilişkisi kurulabilmesi için daha çok sayıda olgu içeren daha kapsamlı ça lışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY Etiopathogenesis of multipl sclerosis (MS), a central nervous system (CNS) disorder, is not known. One of suggestive causes is a slow or a latent viral infection. TTV is reported to be unenveloped, single-stranded new DNA virus and its genom consists of 3739 bases. TTV may be responsible for some liver diseases. In this study, TTV DNA was detected in 8 of 41 MS patients and in 3 of 32 healthy controls. This is not a statistically significant difference and further studies are needed to assess the role of TTV in pathogenesis of MS.