Cam ve tema asansör tasarımı üzerine bir araştırma ve model önerisi
A research and model proposal on glass and themed elevator design
- Tez No: 919707
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, modern yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan asansörlerin, özellikle cam ve tematik asansörlerin mimari tasarım ve uygulamalarını incelemektir. Çalışmada, bu asansörler hem mühendislik hem de tasarım perspektifinden ele alınmıştır. Araştırma, ikonik asansörler ve çeşitli mimari yapıların tematik tasarımlarına dair örnek çalışmalarını kullanarak nitel bir yöntem benimsemiştir. Literatürde, cam ve tematik asansörlerin bina estetiğine katkıları ve kullanıcı deneyimine etkilerini incelemiş ve bunları kategorize etmiştir. Ayrıca, farklı projelerde bu tür asansörlerin kullanımı örneklenmiştir. Çalışma, tematik asansör tasarımlarının hikaye anlatımı, görsel estetik ve teknolojik yenilikler aracılığıyla kullanıcı deneyimini önemli ölçüde zenginleştirdiğini ortaya koymaktadır. Cam asansörler, binaların iç ve dış mekanlarında şeffaflık ve açıklık hissi yaratırken, tematik unsurların entegrasyonu, işlevsel amaçların ötesine geçerek, genel mimari anlatıya katkıda bulunan benzersiz mekansal deneyimler sunmaktadır. Bulgular(örnekler), yenilikçi asansör tasarımları oluşturmayı hedefleyen mimar ve tasarımcılara pratik bilgiler sunmaktadır. Tez, tematik unsurların ve ileri malzemelerin asansör tasarımına entegrasyonunun önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, tematik asansörlerin kamusal alanların kültürel ve estetik değerine katkıda bulunarak kullanıcılar için daha ilgi çekici ve keyifli hale getirebileceğini göstermektedir. Bu bağlamda, tematik asansör tasarımı alanında bilgiler ve öneriler sunarak mimari teori ile pratik tasarım unsurlarını bir araya getirmekte ve literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the architectural design and applications of elevators, which have become an indispensable part of modern life, with a specific focus on glass and thematic elevators. This study approaches these elevators from both engineering and design perspectives. A qualitative research method has been adopted, utilizing case studies of iconic elevators and thematic designs in various architectural structures. The literature review categorizes the contributions of glass and thematic elevators to building aesthetics and their impact on user experience. Furthermore, examples of the application of such elevators in different projects are presented. The study reveals that thematic elevator designs significantly enhance user experience through storytelling, visual aesthetics, and technological innovations. While glass elevators create a sense of transparency and openness in both interior and exterior spaces, the integration of thematic elements transcends functional purposes, offering unique spatial experiences that contribute to the overall architectural narrative. The findings provide practical insights for architects and designers aiming to develop innovative elevator designs. The thesis emphasizes the importance of integrating thematic elements and advanced materials into elevator design. Additionally, it demonstrates that thematic elevators can enrich the cultural and aesthetic value of public spaces, making them more engaging and enjoyable for users. In this context, the study makes a significant contribution to the literature and offers original insights into thematic elevator design, bridging architectural theory with practical design considerations.