Motor performans ve karakteristik açısından dar gövdeli yolcu uçakları için AHP metodu ile turbofan motor seçimi
Turbofan engine selection by AHP method for narrow body passenger aircraft in terms of engine performance and characteristics
- Tez No: 919708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN AÇIKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ticari yolcu uçağının en kritik ve değerli bileşeni olan uçak motoru, önemli bir pazar potansiyeline sahiptir. Havacılık sektörünün büyümesi ile artan talebi karşılamak için düşük emisyonlu, düşük ağırlıklı yeni nesil motorlar ve geliştirilen yeni teknolojilerle yakıt verimliliği ve dolayısıyla havayolu işletmeleri için maliyet ve verimlilik sağlamaktadır. Uçak motoru pazarındaki şirketler, katkı maddesi üretimi ve kompozit teknolojileri gibi en son teknolojileri kullanan yeni motor modellerinin araştırma ve geliştirilmesine yatırım yapmaktadır. Ancak tüm bu gelişmelere rağmen yeni nesil uçak motorları da arızalanmakta ve uçuş emniyetini etkilemektedir. Bu çalışmada dar gövdeli yolcu uçakları için üç geleneksel CFM56-5B, CFM56-7B, V2500 ve iki modern CFM LEAP-1A/CFM LEAP-1B ve PW1100 motorları olmak üzere beş motor seçilmiştir. Belirlenen motorların operasyonel limitleri ve karakteristikleri ile çok kriterli karar verme yöntemlerinden olan Analitik Hiyerarşi Süreci (Analytic Hierarchy Process: AHP) kullanılarak sıralama yapılmıştır. Kriterler belirlenirken hem literatür taraması hem de uzman görüşleri göz önünde bulundurulmuştur. Bunlar maksimum çalışma sıcaklıkları, izin verilen maksimum rotor hızları, basınç limitleri, üretilen güç, yakıt tüketimi ve karbon emisyonları, güvenirlik, bakım kolaylığı, düşük maliyet, düşük maliyet, komponentlere erişim hızı, motor ağırlığıdır. AHP analizi sonucunda motor seçim sırası öncelik sırasına göre CFM LEAP-1A/B, V2500, CFM56-7B, PW1100 ve son olarak ise CFM56-5B şeklindedir.
Özet (Çeviri)
As the most critical and valuable component of a commercial passenger aircraft, the aircraft engine has significant market potential. New generation engines with low emissions, low weight and new technologies are being developed to meet the increasing demand with the growth of the aviation industry, resulting in fuel efficiency and hence cost and efficiency for airline operators. Companies in the aircraft engine market are investing in research and development of new engine models utilizing the latest technologies such as additive manufacturing and composite technologies. However, despite all these advancements, new generation aircraft engines also fail and affect flight safety. In this study, five engines were selected: three conventional CFM56-5B, CFM56- 7B, V2500 and two modern CFM LEAP-1A/CFM LEAP-1B and PW1100 engines. The operational limits and characteristics of the engines were ranked using the Analytic Hierarchy Process (AHP), a multi-criteria decision making method. While determining the criteria, both literature review and expert opinions were taken into consideration. These are maximum operating temperatures, maximum allowable rotor speeds, pressure limits, power generated, fuel consumption and carbon emissions, reliability, ease of maintenance, low cost, low cost, speed of access to components, engine weight. As a result of the AHP analysis, the order of engine selection was CFM LEAP-1A/B, V2500, CFM56-7B, PW1100 and finally CFM56-5B in order of priority.