Endoskopi endikasyonu konan asemptomatik bireylerde cryptosporidium parvum araştırılması
Study of cryptosporidium parvum in endoscopic indicated asymptomatic individuals
  1. Tez No: 91972
  2. Yazar: EMEL TÜREGÜN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA KUŞTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
36 VI. ÖZET Cryptosporidiosis enfeksiyonlarının toplumda yaygınlaşmasında asemptomatik kişilerin önemi büyüktür. Ayrıca bu bireylerin immün sistemlerindeki değişikliklere bağlı olarak enfeksiyon semplomalik hale geçebilmektedir. Çalışmamızda; Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniğine başvuran cryptosporidiosis açısından asemptomatik olan 100 kişiden alınan duodenal biyopsi ve dışkı örneklerinde Cryptosporidium parvum ookistleri araştırılmıştır. 47 kadın ve 53 erkekten oluşan çalışma grubunun yaş aralığı 19-71 arasında olup, yaş ortalaması 40.1'dir. Çalışma sonucunda; 3(%3) kişinin dışkı örneğinde ('.parvum ookistleri görülürken, duodenal biyopsi örneklerinde saptanmamıştır. Kullanılan boyanın yöntemleri dışkı örnekleri için; modi fiye asid-fast. Kinyoım asid-fast. trikrom. karbol fuksin ve safran in, duodenal biyopsi örnekleri için Kinyoım asid-fast. trikrom, safranin ve hematoksilen eozin boyamalarıdır. C. parvum ookisllcri her 3 dışkı örneğinde de modi fiye asid-fast, Kinyoım asid-fast. trikrom ve karbol fuksin boyama yöntemleri ile görülürken, safranin boyama yöntemi ile k>piı edilememiştir. Özellikle Kinyoun asid-fast ve karbol fuksin teknikleri cryptosporidiosis tanısında uygulama tekniği ve inceleme kolaylığı açısından en yararlı boyama yöntemleri olarak tercih edilebilir. Asemptomatik yetişkin kişiler arasında da ('.parvum ookisilrrinin " »> oranında görülmesinden dolayı, mikrobiyoloji ve parazitoloji laboratuarlarında yapılan dışkı incelemeleri sırasında C. parvum ookisllcrinc bakılmasının yararlı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
37 VII. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) The asymptomatic persons are highly responsible for the spread of the Cryptosporidium spp. infections through the community. In addition, the infection might become symptomatic when the immune system of the asymptomatic individuals, weakens. This study was planned to investigate Cryptosporidium parvuin oocyslcs in the duodenal biopsy and fecal specimens obtained from 100 asymptomatic, in the cryptosporidiosis, outpatients who applied to the gastroenterology sections of Gulhane Military Academy of Medicine and the Hospital of the Ga/.i University Medical Faculty. The study group comprised of 47 females and 53 males bel ween the ages of 19-71 (the mean of age 40.1 years). In this study we observed that three individuals (3%) were positive for C.parvum oocystes in fecal specimens. However, all were negative regarding their duodenal biopsy specimens. The staining methods used in this study were modi lied acid-fast, Kinyoun acid-fast, triehrome, carbol fuchsin and safranin for the fecal specimens and Kinyoun acid-fast, triehrome, safranin and haematoxylin eosin for the duodenal biopsy specimens. C.parvum oocystes were easily detected in the fecal specimens of the above-mentioned 3 individuals when modified acid-last or carbol fuchsin was used as the staining method. However, results from the same fecal specimens stained with safranin were negative. Thus, it seemed to be likely that Kinyoun acid-fast and carbol fuchsin staining techniques were the most powerful ones among the various staining methods for the diagnosis of cryptosporidiosis and would be preferred for their simplicity in application and research.38 Because the incidence of C.parvum oocystes in asymptomatic individuals was found to be 3% in this study, we concluded that C.parvum oocystes should also he routinely surveyed in the course of fecal examinations in any parasitology laboratories.