Uzun süre yurt dışında yaşama öyküsü bulunan ve bulunmayan HCV ile infekte olmuş bireylerdeki risk faktörlerinin ve viral genotiplerin araştırılması
The Investigation of the risk factors and viral genotypes in the HCV infected patients who have been living abroad for many years and who have not
  1. Tez No: 91973
  2. Yazar: VEDAT TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN POLAT EYİGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
VI-ÖZET C-Hepatiti tüm Dünyada önemli bir halk sağlığı problemidir. Pek çok ülkede, HCV infeksiyonunun değişik kaynaklarının nisbi katkıları popülasyona dayanan epidemiyolojik çalışmalarla belirlenmemiştir. Bu tür çalışmalar ülkelerin koruyucu önlemlerden öncelikli olanları almalarına ve sahip oldukları kaynakları en uygun şekilde kullanmalarına imkan tanıması açısından önemlidir. Dünya çapındaki epidemiyolojik araştırmalardan elde edilen kanıtlar HCV genotiplerinin coğrafik dağılımının oldukça sabit olduğunu düşündürmektedir. Bununla birlikte popülasyon göçleri ve seyahatların çok fazla olduğu günümüzde Dünya HCV genotip haritasının değişmesi muhtemeldir. Ülkemiz başta bazı Avrupa ülkeleri olmak üzere yurt dışında yaşayan 3-4 milyon kadar nüfusa sahiptir. Biz daha önceden HCV ile infekte olmuş olgularla ilgili seroepidemiyoılojik bir çalışma planladık. Bu olgular başlıca 2 farklı gruptan teşekkül ediyordu; 5-30 yıl kadar uzun bir süre yurt dışında yaşama öyküsü (YDÖ) bulunan ve bulunmayan Türkler olmak üzere. Çalışma gruplarımızda, YDÖ bulunan olgu grubunda İV İlaç kullanımı (%80), YDÖ bulunmayan grupta ise diş tedavileri (%52.70) ve diğer cerrahi işlemlerle (%40.50) birlikte kan transfüzyonları (%25.70) başlıca bulaş yolu olarak tesbit edilmiştir. Biz bu sero-epidemiyolojik çalışmamızda 46 olguda (%31.90) dual seropozitiflik (anti-HBc total ve anti-HCV) ve 66 olgumuzda (%45.80) alkol kullanım öyküsü saptadık. YDÖ bulunmayan grupta tip 1b genotipi hakim HCV genotipi olarak tespit edilmişken YDÖ bulunan grupta tip 1b yalnızca %20 oranında tesbit edilmiştir. Bu grupta yaygın HCV genotipi olarak tip 1a %60 oranında tesbit edilmiş, geriye kalan %20 olguda ise genotip 3a tesbit edilmiştir. Bu sonuçlar bize HCVli bir hastaya tedavi planlanırken hastanın uzun süre yurt içi / yurt dışında yaşama öyküsünün sorgulanması ve HCV genotip analizlerinin yapılması gerektiğini göstermiştir. Ülkemizde HCV için başlıca bulaş yolu olarak gözüken diş hekimliğine ait ve diğer cerrahi işlemlerde dikkatli olunması ve gerekli universal önlemlere uyulmasının ülkemizdeki HCV seroprevalansını azaltmak açısından öncelikli önlemler olduğu düşünülmüştür. 46
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY THE INVESTIGATION OF THE RISK FACTORS AND VIRAL GENOTYPES IN THE HCV INFECTED PATIENTS WHO HAVE BEEN LIVING ABROAD FOR MANY YEARS AND WHO HAVE NOT Viral hepatitis-C is a major global public health problem. Although HCV is not as infectious as hepatitis B or HIV, as many as 80% of infected people might become chronically infected and have serious long term sequelae risk. In many countries, the relative contribution of the various sources of infection has not been defined with population based epidemiological studies. Such studies should be performed to enable countries to take their priorities of the preventive measures and to make the most appropriate use of available resources. The evidence of worldwide epidemiological surveys indicates that the data collected on the geographical distribution of HCV genotypes are solid and reproducible. However, population migration and travels may considerably modify the present world HCV genotype map. Our country have an important population nearly three to four millions living abroad; especially in the some European countries. We planned a sero-epidemiological study on the cases which has been infected with HCV before. Two distinct groups were included in this study; the cases who have been living abroad for 5-30 years and have not. We also detected dual seropositivity (anti-HCV+ anti-HBc total) in 46 cases (31.90%) and alcohol intake history in 66 cases (45.8%). In our study groups, intravenous drug abuse (80%) was detected as a main transmission route for the cases who have been living abroad for many years and dental interventions (52.70%), other surgical procedures (40.50%) and blood transfusion (25.70%) for the domestic cases. In these study groups, type 1b genotype (90%) was detected as a dominant HCV genotype in the domestic cases group, type 1a (60%) and type 1b (20%) and type 3a (20%) in the other group. These results showed that, before planning a therapy for a HCV patient, interrogation of the patient being domestic or immigrant and HCV genotype analysing for the patients should be made. It's thought that universal precautions applied in dental interventions and surgical operation are major preventive measurements to decrease the seroprevalance of HCV; though dental and other surgical interventions have been shown as major route of HCV transmission in our country. 47