Inventory process dynamics of a market making model with regime switch
Rejim değişimi ile piyasa yapıcı modelin envanter süreci dinamikleri
- Tez No: 919727
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEVİN SEZER, DR. FATMA BAŞOĞLU KABRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Matematik, Finance, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezde bir piyasa yapıcının alış ve satış marjlarının optimize edildiği Avellaneda-Stoikov (AS) piyasa yapıcılığı modelinin, Kim vd.'nin ``Kısa Vadeli Piyasa Değişiklikleri ve Envanter ile Piyasa Yapıcılığı'' başlıklı ön baskıda çalıştıkları rejim değişimli versiyonunu inceliyoruz. Olağan AS modelinde olduğu gibi, değer fonksiyonu için yapılan yapısal bir varsayım altında, değer fonksiyonu için Hamilton-Jacobi-Bellman denklemi bir adi diferansiyel denkleme (ADD) indirgenir. Ancak, olağan AS modelinden farklı olarak, ortaya çıkan ADD doğrusal değildir ve bu nedenle matris üstel fonksiyonları ile çözülemez. ADD'yi sonlu farklar yöntemiyle sayısal olarak çözüyoruz ve envanter sürecinin dinamiklerini ve bu dinamiklerin model parametrelerine olan bağımlılığını inceliyoruz. Rejim değişimi içeren modelin envanter sürecinin, her rejimde rejim değişimi olmayan bir AS modelindeki envanter sürecine benzer dinamiklere sahip olduğu rejim değişimli bir süreç gibi davrandığını gözlemliyoruz.
Özet (Çeviri)
We study a version of the Avellaneda Stoikov (AS) market-making model, which optimizes the bid and ask spread of the market maker, with regime switch as proposed in the preprint ``Short Term Market Changes and Market Making with Inventory'' by Kim et al. As in the ordinary AS model, under a structural assumption for the value function, the Hamilton Jacobi Bellman equation for the value function reduces to an ordinary differential equation. We note that, as opposed to the ordinary AS model, the resulting ODE is nonlinear and, therefore, cannot be solved via matrix exponentials. We numerically solve the ODE via finite differences and study the dynamics of the inventory process and their dependence on model parameters. We note that the inventory process of the model with regime switch behaves like a process with regime switch where in each regime, the inventory process has dynamics similar to the inventory process of an AS model with no regime switch.