Yeni mono/di-sübsütitüe tetrafeniletilen türevlerinin sentezi ve fotofiziksel özellliklerinin incelenmesi
Synthesis of new mono/di-substituted tetraphenyletylene derivatives and investigation of photophysical properties
  1. Tez No: 919726
  2. Yazar: SEBİHA AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN BAYINDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışması, AIE fenomenini kullanmak üzere tasarlanmış bir dizi yeni mono/di-substitüe tetrafenileten (TPE) bazlı floresan probunu tanıtmaktadır. Bu mono/di-substitüe-TPE probları, iyon algılama ve optoelektronik cihazlardaki potansiyel uygulamalar için uygun hale getiren önemli fotofiziksel özellikler sergilemektedir. Özellikle, problar Cu2+, Hg2+ ve Ag+ iyonları için“turn-off”sensörleri olarak işlev görerek, maruziyet üzerine floresan yoğunluğunda önemli bir azalma göstermektedir. Dahası, bakır veya cıva iyonlarının varlığında glutatyon (GSH) için“turn-on”sensörleri olarak işlev görmektedirler. Bu özelde, mono/di-substitüe TPE problarının Cu2+ (299-747 nM), Hg2+ (522 nM), Ag+ (1,58 mM) ve GSH (457-544 nM) için LOD değerleri belirlendi ve elde edilen sonuçlar probların hassasiyeti vurgulandı. Pratik uygulamalarını daha fazla keşfetmek için TPE türevleri filtre kâğıdında ve gerçek su örneklerinde görsel tespit için kullanıldı ve bu fenomeni doğrulayan oldukça çarpıcı sonuçlar elde edildi. Ayrıca, TPE'lerin organik/inorganik heterojunction cihazlarına entegrasyonu da araştırıldı ve optoelektronik ve fotovoltaik cihazlarda potansiyel kullanım için umut verici elektriksel özellikler ortaya çıkarıldı. Genel olarak, bu araştırma, AIE-aktif probların repertuarını genişleterek, algılama yetenekleri ve gerçek dünya uygulamaları için potansiyelleri hakkında değerli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study introduces a series of novel mono/di-substituted tetraphenylethene (TPE)-based fluorescent probes designed to exploit the AIE phenomenon. These TPE probes exhibit notable photophysical properties, making them suitable for ion sensing and potential applications in optoelectronic devices. Specifically, the probes act as“turn-off”sensors for Cu2+, Hg2+, and Ag+ ions, demonstrating a significant decrease in fluorescence intensity upon exposure. Additionally, they function as“turn-on”sensors for glutathione (GSH) in the presence of copper or mercury ions. The LODs values of mono/di-substituted TPEs for Cu2+ (from 299 nM to 747 nM), Hg2+ (522 nM), Ag+ (1.58 mM), and GSH (from 457 nM to 544 nM) were determined, highlighting the sensitivity of these probes. To further explore their practical applications, the TPE probes were employed for visual detection in filter paper and real water samples. Furthermore, the integration of TPEs into organic/inorganic heterojunction devices was investigated, revealing promising electrical properties for potential use in optoelectronic and photovoltaic devices. Overall, this research expands the repertoire of AIE-active probes, providing valuable insights into their sensing capabilities and potential for real-world applications.