Mekânsal arazi satın alma tercihlerinin makine öğrenimi yöntemi ile değerlendirilmesi: Çanakkale Ayvacık örneği
Evaluation of spatial land purchase preferences by machine learning method: Çanakkale Ayvacık case
- Tez No: 919738
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Pandemi süreci, kırsal alana göçü tetikleyerek gayrimenkul fiyatlarında hızlı ve sürekli artış yönünde değişimlere neden olmuştur. Kırsal alanda yaşamın özendirildiği bu süreçte yer seçimi tercihleri arazilerin bulunduğu bölge, il-ilce ve köydeki çeşitli hizmet ve kamu binalarına, sosyal tesislerine, eğitim kurumlarına ulaşılabilirlik önemli bir etken olarak göze çarpmıştır. Ayrıca benzeri günlük ihtiyaçların dikkate alındığı konuların yanında manzara ve diğer doğal ortamlara yakınlıkta önemli olmuştur. Arazi fiyatlarının konumsal faktörlere olan mesafeye bağlı olarak farklılık göstermesi, alıcılar ve satıcılar için önemli bir referans oluşturmaktadır. Bu durumun özelikle yerleşme isteğinin yoğun olduğu bir bölgede nasıl gerçekleştirildiği sorusuna açıklık getirilmelidir. Bu değişimler konumun yanında ilan ve satın almanın hangi mevsim olduğuna göre de değişiklikler göstermektedir. Bu bağlamda, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Makine Öğrenimi (MÖ) yöntemleri kullanılarak, Ocak 2023-Aralık 2023 tarihleri arasında Ayvacık Merkez ve köylerinde satılık arazilerin mekânsal özellikleri ile birim fiyatları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma sonuçları, Ayvacık'taki arazilerin birim fiyatlarının Ayvacık Merkez'e uzaklık, köy merkezlerine olan mesafe, denize olan mesafe ve mevsimsel değişkenliklerden etkilendiğini göstermektedir. Merkeze yakın olan köylerdeki arazilerin fiyatlarının daha yüksek olduğu, ancak bazı köylerde mesafe arttıkça fiyatların yükseldiği gözlemlenmiştir. Ayrıca, deniz manzaralı arazilerin estetik değerleri ve turistik potansiyeli, alıcılar arasında önemli bir talep yaratmaktadır. Bu çalışma, yerel gayrimenkul piyasasının dinamiklerini anlamak ve sürdürülebilir bir gelişim sağlamak açısından kritik bir öneme sahiptir. Arazi fiyatlarının doğru bir şekilde belirlenmesi, yatırımcıların bilinçli kararlar almasına ve gayrimenkul piyasasının sağlıklı işlemesine katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
The pandemic period has triggered a migration to rural areas, leading to rapid and continuous increases in real estate prices. During this process, where rural living has been encouraged, the choice of location has been significantly influenced by accessibility to services, public buildings, social facilities, and educational institutions in the regions, provinces, districts, and villages where the lands are located. Additionally, proximity to scenic and natural environments, alongside considerations of daily necessities, has also played a crucial role. The variation in land prices based on distance from spatial factors serves as a critical reference for both buyers and sellers. Clarifying how these changes occur, particularly in regions with high settlement demand, is essential. These variations are influenced not only by location but also by the season in which the listing and purchase occur. In this context, the relationship between the spatial characteristics and unit prices of lands for sale in Ayvacık Center and its villages from January 2023 to December 2023 was analyzed using Geographic Information Systems (GIS) and Machine Learning (ML) methods. The study's findings indicate that the unit prices of lands in Ayvacık are influenced by distance to Ayvacık Center, proximity to village centers, distance from the sea, and seasonal variability. It was observed that land prices are higher in villages closer to the center, but in some villages, prices increase as the distance grows. Furthermore, lands with sea views, due to their aesthetic value and touristic potential, are in high demand among buyers. This study is critically important for understanding the dynamics of the local real estate market and ensuring sustainable development. Accurate determination of land prices contributes to informed decision-making by investors and supports the healthy functioning of the real estate market.