Seyhan Baraj Gölünde dağılım gösteren atherinaboyeri'nin bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some biological characteristics of atherinaboyeri distributed in Seyhan Dam Lake
- Tez No: 919737
- Danışmanlar: PROF. DR. CANER ENVER ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma kapsamında, Seyhan Baraj Gölü'nde yayılım gösteren Atherina boyeri'nin üreme ve büyüme özellikleri incelenmiştir. Örneklemeler Seyhan Baraj Gölü'nden Ocak 2023 ve Ocak 2024 tarihleri arasında aylık olarak, kıyı sürütme ağı (ığrıp) kullanılarak yapılmıştır. Çalışma süresince toplam 40920 adet birey yakalanmış, bu bireylerin 5201 adetinin boy ve ağırlık ölçümleri, 291 adetinin ise yaş tayinleri otolit kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar dişi/erkek eşey oranının 1/1.3 olduğunu göstermiştir. GSI değerlerinin aylık değişimi üreme faaliyetinin şubat-haziran ayları arasında gerçekleştiğini, en yoğun üremenin ise nisan-haziran arasında olduğunu göstermiştir; türün ilk eşeysel olgunluk boyunun 7.81cm, boy ağırlık ilişkisinin eğiminin (b) dişi ve erkek bireyler için farklılık gösterdiği, erkek bireyler için 3, dişi bireyler için 3'den büyük olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak dişilerin ve erkeklerin kondisyon faktörünün sırasıyla 0.0078 ve 0.0068 olduğu belirlenmiştir. Büyüme von Bertalanffy Plot yöntemiyle hesaplanmıştır. Yöntem gereği 𝐿∞ yakalanan en büyük bireyin boyu kabul edilmiştir (𝐿∞=11.5𝑐𝑚), ayrıca 𝐾=0.76 𝑦𝚤𝑙−1 𝑣𝑒 𝑡𝑜=-0.46𝑦𝚤𝑙 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the reproductive and growth characteristics of Atherina boyeri distributed in the Seyhan Dam Lake were examined. Specimens were collected monthly between January 2023 to January 2024 using a beach seine net in the Seyhan Dam Lake. During the study, a total of 40920 numbers were caught, of which 5201 length and weight were measured, while age determination was carried out using otoliths on 291 specimens. The findings revealed that the female-to-male sex ratio was 1/1.3. Based on the monthly variation of the Gonadosomatic Index (GSI), reproductive activity was observed to occur between February and June, with the peak spawning was between April and June. The length at first sexual maturity was found to be 7.81 cm. The slope (b) of the length-weight relationship differed between sexes, with male individuals having a slope of 3, while females exhibited a slope greater than 3. Additionally, the condition factor was calculated as 0.0078 for females and 0.0068 for males. Growth parameters were estimated using the von Bertalanffy growth model, where the asymptotic length (L∞) was taken as the length of the largest captured specimen (L∞ = 11.5 cm), and growth parameters were determined as K= 0.76 year - ¹ and t0 = -0.46 years.