Yeraltı baraj yeri seçiminde Jeolojik, Hidrojeolojik çalışmalar: Pozantı-Yukarıbelemedik (Adana) Örnek Projesi
Geological and Hydrogeological studies in the selection of underground dam site: Pozantı-Yukarıbelemedik (Adana) Sample Project
  1. Tez No: 919740
  2. Yazar: MEHMET HOLO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Pozantı-Yukarıbelemedik civaında bulunan karaçay deresi üzerinde, yeraltı barajı için örnek çalışma olarak seçilen Yukarıbelemedik yeraltıbarajı projesinin aks yeri ve depolama alanının mühendislik Jeolojisi, hidrojeolojik özelliklerin incelenmesi, akifer olabilecek seviyelerin saptanması ve yeraltı barajı için gerekli zemin parametrelerinin belirlenmesi tezin amacını oluşturmaktadır. Yeraltı barajı, yeraltısuyu akımına karşı geçirimsiz bir perde oluşturmak suretiyle suyun geçirimsiz formasyon üzerinde bulunan akifer içinde depolandığı yeraltı mühendislik yapısıdır. Yeraltı barajlarından su cazibeyle veya pompajla elde edilebilmektedir. Yeraltı barajlarının jeolojik ve topoğrafik koşulların uygun olması halinde cazibe ile yararlanılabilecek şekilde inşa edilebilmesi mümkündür. Pozantı-Yukarıbelemedik yeraltıbarajı projesi, Adana'nın Pozantı İlçesinin Yukarıbelemedik Mahallesinin yaklaşık 3.160 m gübeybatısında Karaçay deresi üzerindedir. Tez kapsamında mühendislik jeolojisi çalışmaları yapılarak, yeraltı barajı aks yeri belirlenmiş, araştırma sondajları ve yerinde deneylerle gerekli mühendislik parametreleri saptanmıştır. Belirlenen aks yerinde 5 adet temel sondaj kuyusu açılmış, yeraltı jeolojisi belirlenmiştir. Aks yerinde 14 metre kalınlığında alüvyon, altta ana kaya olarak andezit yeralmaktadır. Depolama alanında da aynı birimler izlenir. Aks yerinde açılan sondaj kuyularında birimlerin geçirimliliğinin belirlenmesi için permeabilite ve basınçlı su testleri yapılmış, yapılan basınçlı su testi ve permeabilite deney sonuçlarına göre; gölet aks yerinde bulunan birimler geçirimli özellikte olduğu belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar neticesinde aks yerinin geçirimli olan kesimlerinde çimento enjeksiyonu ile geçirimsizliğin sağlanabileceği, geçirimlilik değerinin derine doğru azalması sebebiyle, sızma boyunun uzatılmasıyla depolama alanında su tutulabileceği ve depolama anlamında bir olumsuzluk oluşturmayacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to examine the engineering geology of the axis location and storage area of the Yukarıbelemedik underground dam project, which is selected as a case study for the underground dam on the Karaçay stream located in the vicinity of Pozantı-Yukarıbelemedik, the hydrogeological characteristics, the determination of the levels that can be aquifers and the determination of the necessary soil parameters for the underground dam. The underground dam is an underground engineering structure where water is stored in the aquifer located on the impermeable formation by creating an impermeable curtain against the groundwater flow. Water can be obtained from underground dams by gravity or pumping. If the geological and topographic conditions are suitable, it is possible to construct underground dams in a way that they can be used by gravity. The Pozantı-Yukarıbelemedik underground dam project is located on the Karaçay stream approximately 3,160 m southeast of the Yukarıbelemedik Neighborhood of the Pozantı District of Adana. Within the scope of the thesis, engineering geology studies were carried out, underground dam axis location was determined, necessary engineering parameters were determined with research drillings and on-site tests. 5 basic drilling wells were opened at the determined axis location, underground geology was determined. There is alluvium with a thickness of 14 meters at the axis location, and andesite is the main rock at the bottom. The same units are observed in the storage area. Permeability and pressurized water tests were carried out to determine the permeability of the units in the drilling wells opened at the axis location, and according to the results of the pressurized water test and permeability test; it was determined that the units at the pond axis location are permeable. As a result of the studies carried out, it was evaluated that impermeability can be provided with cement injection in the permeable sections of the axis location, water can be retained in the storage area by extending the infiltration length due to the decrease in the permeability value towards the depth, and that it will not create a negative effect in terms of storage.