HIV ile enfekte yaşlı bireylerin tedavilerinin multidisipliner ekip tarafından değerlendirilmesi ve klinik eczacının rolü
Multidisciplinary team evaluation of treatment of elderly HIV-infected individuals and the role of clinical pharmacist
- Tez No: 919741
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KUTAY DEMİRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Geriatri, Pharmacy and Pharmacology, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Geriatrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü (HIV) ile yaşayan bireylerde (HİYB'lerde) yaşam süresinin uzamasıyla birlikte, iyi bir yaşam kalitesinin sağlanması ve sürdürülmesi öncelikli hedef haline gelmiştir. Bu çalışmada, multidisipliner (enfeksiyon hastalıkları hekimleri, geriatri hekimleri ve klinik eczacılar) bir yaklaşım ile yaşlı (50 yaş üstü) HİYB'lerin yaşam kalitesinin artırılması ve bu bireylerinin sağlık sonuçlarının genç (50 yaş altı) HİYB'lerin ve 50 yaş üstü HIV negatif bireylerin sağlık sonuçları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma Şubat 2022-Aralık 2023 tarihleri arasında prospektif olarak yürütülmüştür. Yaşlı HİYB'ler; çalışmanın başlangıcında ve 6. ayda olmak üzere toplam 2 kez değerlendirilmiştir. Yaşam kalitesi Kısa Form (SF-36) ile ölçülmüştür. Çalışmaya toplam 145 (%79,3 erkek) yaşlı HİYB, 70 (%88,6 erkek) genç HİYB ve 70 (%41,4 erkek) HIV negatif birey dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the prolongation of life expectancy in people living with Human Immunodeficiency Virus (HIV), ensuring and maintaining a good quality of life has become a priority goal. This study aimed to improve the quality of life of older (aged ≥50 years) people living with HIV (PLWH) through a multidisciplinary approach (involving infectious disease specialists, geriatricians, and clinical pharmacists) and to compare their health outcomes with those of younger PLWH (aged