Yerel yönetimlerde sosyal belediyecilik anlayışının dezavantajlı gruplara yansıması: Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi örneği
The Reflection of the social municipality concept in local administrations on disadvantaged groups: The Case of Kahramanmaras Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 919773
  2. Yazar: HATİCE APAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YETER AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Türkiye'de kamu yönetimi anlayışının değişmesine bağlı olarak yapılan yasal düzenlemelerle birlikte yerel yönetimlere sosyal politikaların uygulanmasına yönelik bir takım görev ve yetkiler verilmiştir. Bu görev ve yetkiler, sosyal politikaların yerine getirilmesinde yerel yönetim birimlerinden biri olan belediyelerin önemini artırmıştır. Sosyal politika uygulamalarını gerçekleştiren aktörlerden etki düzeyi yüksek olan birim de yerel yönetimler ve özelde belediyeler olmaktadır. Çünkü yerel yönetimlerin halkını tanıması ve ulaşması, halkın da yerel yönetim birimlerine ulaşması daha kolaydır. Bu yüzden yerel yönetimlerin sosyal politika uygulamalarının, halkın ihtiyaçlarına karşılamada daha etkin ve katılımı sağlayıcı olduğu bilinmektedir. Yerel yönetim birimi olan belediyelerin, yerine getirdiği sosyal politikalara“sosyal belediyecilik”uygulamaları denilmektedir. Sosyal belediyeciliğin toplumdaki sosyal eşitsizliği ortadan kaldırmada etkinliği ve dezavantajlı gruplar için önemi çok büyüktür. Bu kapsamda çalışmanın amacı; belediyelerin uyguladığı sosyal politikaların toplumda dışlanan, soyutlanan dezavantajlı grupların yaşadıkları eşitsizliklere etkisini araştırarak, sosyal belediyeciliğin dezavantajlı gruplar için önemini ortaya koymaktır. Araştırmanın amacına ek olarak özelde ise; Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi‟nin dezavantajlı gruplardan olan engelli bireylere yönelik gerçekleştirdiği sosyal belediyecilik uygulamaları ele alınmaktadır. Çalışmada, alan araştırması kapsamında nitel araştırma II yöntemi kullanılmıştır. Söz konusu belediyenin sosyal hizmet uygulamalarından yararlanan engelli bireylere yarı-yapılandırılmış sorular sorularak derinlemesine görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma ile ilgili elde edilen bulguların içerik analizlerinin yapılması, verilerin kodlanması, tablolaştırılması ve haritaların hazırlanmasında, MAXQDA 2024 programından yararlanılmıştır. Yapılan analizler neticesinde katılımcılar için yapılan hizmetlerin çok önemli olduğu ve yaşadıkları dezavantajlı durumdan olayı yapılan hizmetlerin birçoğundan haberdar olmadıklarını söylemek mümkündür. Bu noktada engelli katılımcılar, belediyeye çok fazla görevler düştüğünü, hizmetlerden önce hizmet alacakların tespit edilmesinin önemli olduğunu vurgulamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Along with the legal regulations made in line with the change in the understanding of public administration in Turkey, local governments have been given a number of duties and powers regarding the implementation of social policies. These duties and powers have increased the importance of municipalities, which are one of the local government units, in the implementation of social policies. Among the actors implementing social policy practices, the most influential unit is local governments and specifically municipalities. Because it is easier for local governments to know and reach their people, and for the people to reach local government units. Therefore, it is known that social policy practices of local governments are more effective and participatory in meeting the needs of the people. The social policies implemented by municipalities, which are local government units, are called“social municipality”practices. The effectiveness of social municipality in eliminating social inequality in society and its importance for disadvantaged groups are very great. In this context, the general purpose of the study is to investigate the effect of social policies implemented by municipalities on the inequalities experienced by disadvantaged groups who are excluded and isolated in society, and to reveal the importance of social municipality for disadvantaged groups. In addition to the general purpose of the research, in particular; The social municipality practices implemented by KahramanmaraĢ Metropolitan Municipality for disabled IV individuals from disadvantaged groups are discussed. In the study, qualitative research method was used within the scope of field research. Semi-structured questions were asked to disabled individuals who benefit from the social service practices of the municipality in question and in-depth interview technique was used. The interviews were limited by subject, not time, and the questions asked were not exceeded. MAXQDA 2024 program was used in the content analysis of the findings obtained regarding the research, coding, tabulating of data and preparation of maps. As a result of the analyses made, it is possible to say that the services provided for the participants are very important and that they are not aware of many of the services provided due to the disadvantage they experience. At this point, disabled participants emphasize that the municipality has many responsibilities and that it is important to determine those who will receive the service before the services.