Mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda alt solunum yolu bakteriyel kolonizasyonunun incelenmesi
- Tez No: 91979
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAFER EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışma YBÜ'de MV uygulanan hastalarda alt solunum yolu kolonizasyonunda yatış süresi boyunca olan değişimleri izlemek ve PTC yönteminin pnömoni tanısındaki etkinliğini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. Kırksekiz saatten daha uzun süreli MV uygulanan 39 hasta çalışmaya alındı. Hastalardan, birincisi ilk 48 saatte ve bunu izleyerek haftada iki kez olmak üzere ETA ve PTC yöntemleriyle alt solunum yolu örnekleri alındı ve kantitatif kültürleri yapıldı. Klinik ve radyolojik olarak pnömoni düşünülen hastalara bu iki yönteme ilaveten körlemesine PSB de uygulandı ve >103 cfu/ml üremesi olanlar pnömoni kabul edildi. Pnömonili hastalarda ETA ve PTC yöntemleri PSB ile karşılaştırıldı. Endotrakeal aspirat kültürlerinden izole edilen bakteriler içinde ilk üç sırayı S. aureus, P. aeruginosa ve K. pneumoniae alıyordu. Bu üç bakteri aynı zamanda pnömonili hastalardan izole edilen başlıca mikroorganizmalardı. Geç pnömonili hastaların biri dışında hepsinde pnömoniden sorumlu mikroorganizmalar daha önce trakeayı kolonize etmiş olan mikroorganizmalardan biri veya birkaçıydı. Hastaların büyük bir kısmında polimikrobial etkenlerle pnömoni gelişti. S. aureus, P. aeruginosa ve K. pneumoniae ile trakeal kolonizasyon özellikle 48 saati geçtikten sonra artış göstermektedir. Gram-negatif bakterilerle kolonizasyon özellikle 7-9. günlerde en üst düzeye ulaşmaktadır. Ortalama pnömoni gelişme zamanı da bu günlere denk düşmektedir. Kantitatif ETA kültüründen farklı olarak kantitatif PTC kültürlerinin kolonizasyonu infeksiyondan ayırabildiği (p< 0,01) ve bu yöntemin PSB yöntemiyle iyi korelasyon gösterdiği saptandı (r= 0,66). Ayrıca PTC yönteminin kolay uygulanabilir ucuz bir yöntem olması ve trakeayı kolonize eden mikroorganizmaların ileri dönemlerde yüksek oranda pnömoniye yol açma risklerinden dolayı YBÜ'ne yatan MV'li hastaların alt solunum yolu kolonizasyonunu kantitatif PTC kültürleriyle izlemek uygun bir yaklaşım olacaktır. PTC sonuçlan hem pnömoni tanısı koymada yardımcı olabileceği gibi hem de ampirik tedaviyi belirlemede yardımcı olabilir. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was done to see the changes in lower airway colonization of intensive care unit patients with ventilatory support during hospital stay and to asses the efficacy of plugged telescoping catheter (PTC) as a diagnostic tool. Thirty-nine patients requiring continuous mechanical ventilation (MV) for more than 48 hours were included in the study. Lower airway samples were obtained by endotracheal aspiration (ETA) and PTC techniques during the first 48 h of the tracheal intubation and twice a week throughout the hospital stay. Samples were cultured quantitatively. When pneumonia was suspected clinically, blind protected specimen brush (PSB) samples were also obtained and the patients with microbial growth >103 cfu/ml in blind PSB samples were considered to have pneumonia. Comparison of ETA and PTC methods with the PSB method was made in patients with pneumonia. The most frequent microorganisms isolated from ETA cultures were S. aureus, P. aeruginosa and K. pneumoniae. These were also the most frequent microorganisms in patients with pneumonia. It was seen that the microorganisms responsible for pneumonia had colonized the trachea before the onset of pneumonia in all but except one patient. In most patients there was a polimicrobial etiology. There had been a significant increase in tracheal colonization with S. aureus, P. aeruginosa and K. pneumoniae after 48 h of MV. Colonization with Gram-negative bacteria was the most in MV days 7-9.