Fırat Üniversitesi Fırat Tıp Merkezi ameliyathanelerinde uygulanan aylık dezenfeksiyon işleminin etkinliğinin araştırılması
Investigation of efficiancy of monthly disinfection procedure in Fırat Medical Center in Fırat University
- Tez No: 91978
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN FELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
49 6. ÖZET Bu çalışma ameliyathane hava ve yüzeylerinde dezenfeksiyon öncesi üreyen bakterilerin belirlenmesi ve uygulanan dezenfeksiyon işleminin etkinliğinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmada Fırat Üniversitesi Fırat Tıp Merkezi Ameliyathanesi'nin; 4 ameliyat odası, hazırlık ve derlenme odaları ile koridorlarından elde edilen kültürler değerlendirilmiştir. Dezenfeksiyon işleminin değerlendirilmesi için; işlem öncesi ve sonrası ayrı ayrı olmak üzere havaya yönelik işlem için 6 bölgeden 78 örnek, küçük yüzeylere yönelik işlem için 1 1 bölgeden 494 örnek, geniş yüzeylere yönelik işlem için 7 bölgeden 208 örnek alınıp değerlendirildi. Havadan örnekler 10 cm çapmda petri kurulan kullanıldı. Dezenfeksiyon öncesi ve sonrasında 20'şer dakika odaların aynı bölgelerine açık plak bırakıldı. Yüzeylerden ise brain-heart solüsyonuna bandırılmış pamuklu çubuklar ile önceden belirlenmiş noktalardan sürüntüler alındı. Bu örnekler yarım saat içinde laboratuvarda ekildi. Tüm örnekler 37° C'de aerob koşullarda 24-48 saat enkübe edildikten sonra değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
50 7. SUMMARY This study was carried out to determine bacterial growth in prior to disinfection of operating room air and surface. Additionally, we investigated efficiancy of disinfection procedure used. In the study, cultures obtained from for operating, sterilization and recovery rooms, as well as corridors, in Fırat Medicine Center, Fırat University were investigated. To evaluate disinfection, before and after procedure, 78 samples from 6 regions for air, 494 samples from 1 1 narrow shaped surfaces and 208 samples from 7 wide surfaces were seperately taken. Petty dishes in diametre of 10 cm were used to collect sample from the air. Before and after disinfection procedure, open plaque was left to the same area of the rooms for 20 minutes. The samples were incubated at 3T C for 24-48 hours, then evaluated. Smears from previously targeted points of surfaces were collected by swabs drowned into brain heart solution. All samples were cultured within 30 minutes and incubated at 37° C in aerobic conditions for 24-48 hours, then evaluated.