دراسة سلوك المستهلك في الاقتصاد الإسلامي والاقتصاد السلوكي
Tüketici davranışının islam ekonomisi ile davranışsal ekonomi arasında incelenmesi
- Tez No: 919794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMAD ANAS SARMINI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Davranışsal ekonomi bilimi, sosyal psikoloji biliminden faydalanarak, serbest piyasada insanın her zaman rasyonel davranışı prensibi ve toplumun farklı kesimlerinin arasında dengeyi hedeflemeden bireysel yarara odaklanma prensibi gibi Geleneksel Ekonominin temel ilkelerinden olarak kabul edilen bazı hataları düzeltmeyi başarmıştır.Çalışma, kişinin ekonomik davranışını etkileyen, duygularını kontrol ederek mantıksız hale getiren birçok bilişsel önyargıyı inceledi. Davranışsal ekonomi, bireyin ve toplumun çıkarlarına hizmet edecek kararların kalitesini düzeltmeye ve iyileştirmeye yönelik mekanizma ve uygulamalarıyla ortaya çıkmıştır.Çalışma İslam Hukuku, insanlara yararlı olan hukukun kaynağının her şeyi bilen Yüce Allah olduğunu kabul ederek batıyı bu konuda geçmiş olduğunu göstermiştir. Öyle ki, Müslüman insanlardan ve onlar için faydalı olanlardan haberdar olan İlahi bir kaynaktan elde edilen olgun Ekonomi ışığında kararlar alabilmektedir, ayrıca Kur'an-ı Kerim ve Sünnet, insanın bilişsel önyargıları olduğunu ve bunlarla baş etmeyi ve olumsuz etkilerinden kaçınmak gerektiğine vurgulamıştır. İslam Ekonomi uygulamaları zaruretler, ihtiyaç ve isteklerden oluşan üç tüketim düzeyi aracılığıyla İslam hukukunun hedeflerine ulaşmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda, yoksulun zengininin parasında hakkı olduğu ve ekonomi kararların etkisi ölüm sonrasına kadar devam ettiğini öngörmektedir. Araştırma aynı zamanda Batılı bilim adamlarının bilişsel önyargıların tüm yansımalarına çözüm bulamadığını da gösterdi. Araştırma ayrıca davranışsal ekonominin İslam ekonomisine diğerlerine göre daha yakın olduğu, toplumun kesimleri arasında dengeyi ve daha yüksek insani değerleri sağlamak için mekanizmalarından yararlanmak mümkün olduğu sonuçları ile sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
The research examines how behavioral economics has benefited from social psychology in understanding human economic behavior, and has been able to correct errors that are among the most important principles of traditional economics, namely: The economic behavior of humans is always rational in a free market. Focus on individual utility that does not aim to achieve balance between society's segments under a non-religious reference.The research also explains how behavioral economics deals with hundreds of cognitive biases, some innate and some acquired, that affect consumer behavior, making their decisions irrational and emotional. The Holy Quran and Sunnah also acknowledged that humans have cognitive biases and came to deal with them and avoid their negative effects. The research pointed out that the goal of Islamic economics applications is to achieve the objectives of Sharia through the levels of consumption, where Muslims can achieve their individual benefit without outweighing the interests of society. The reward for the economic decision in Islam extends beyond its impact to the Day of Judgment. The research also concluded that behavioral economics is closer to Islamic economics by a greater ratio than traditional economics, and its mechanisms and applications can be built upon and modified to suit the nature of Islamic societies. Additionally, the implementation of mechanisms and applications that Islam came with to address cognitive biases can achieve higher human values.