التحيزات المعرفية وأثرها على سلوك المستهلك، ومعالجتها من منظور الاقتصاد الإسلامي:دراسة تطبيقية على صناعة العلامات التجارية
Bilişsel önyargıların tüketici davranışları üzerindeki etkisi ve İslam iktisadı perspektifinden çözümü: Ticari markaların oluşturulması üzerine uygulamalı araştırma
  1. Tez No: 925155
  2. Yazar: EMAD HASSAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUHEL AHMAD FADEL HAWAMDEH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, önemli bir konuyu, tüketici davranışının rasyonelleştirilmesini, bilişsel eğilim ve davranışsal dürtme teorisini kullanarak ele almayı amaçlamaktadır. Bilişsel eğilimler, bir insanın özellikle bilinçaltında olan davranışlarını bilimsel yol ile açıklayan sezgisel bilimden ve bir diğer taraftan, bazıları önceki deneyimlerden ve çevreden dolayı stabil olan, bazıları ise anlık olarak karar verme anındaki motivasyondan kaynaklanan bilişsel eğilimlerden dallanarak gelişmiştir. Bu çalışma, tüketici davranışını rasyonelleştirmek için İslami yasal kontrollerle disipline edilen bu bilimden İslam ekonomisinin nasıl olumlu bir şekilde yararlanabileceğini göstermektedir. Çalışma, bazı markalarda uygulama yapmaktadır. Çalışmanın objektiflerine ulaşmak için, bilişsel eğilimlerin ne olduğunu, onun tüketici davranışları üzerindeki etkisini ve tüketici davranışını nasıl geliştirebileceğimizi anlamak gerekmektedir. Çalışma, temel bilişsel eğilim türlerini ve bunların davranışsal tutumlar üzerindeki etkilerini, uygulanan vakaların her biri için açıklamalarıyla birlikte sunmuş ve en önemli sonuçları gözden geçirmiştir. Çalışmada ayrıca, geleneksel ekonomi ve İslam ekonomisinde müşterinin bilinçli ve bilinçsiz davranışları ve bu davranışların sezgisel yöntemlerle açıklanması da incelenmiştir. Çalışma, davranışsal dürtme teorisi olan bilişsel eğilimleri makroekonomiye uygulamanın bir yöntemini ve bunların dürtme birimlerini kullanarak tüketici davranışını rasyonelleştirmek için nasıl kullanılacağını açıklamıştır. Son olarak marka endüstrisine uygulanarak mikroekonomik düzeyde nasıl kullanılacağı ve bilişsel eğilimlerin kullanımına ilişkin yasal ve İslami sınırlar belirlenerek çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to address an important topic in Islamic economy, namely, the rationalization of consumer behavior, using the science of cognitive biases and behavioral nudges. Cognitive biases branches out from the science of heuristics, which explains many of the homo economicus behaviors in a realistic and scientific way, especially the unconscious ones, and the cognitive biases that occur during decision-making. resulting from motives and influences, some of which are stable due to previous experiences or the environment, and some of them are momentary motives that occur during the decision-making period. The study shows how the Islamic economy could benefit from this science in a positive way that guided by Islamic Shariah rules to rationalize consumer behavior. The study applies the above-mentioned concepts on the trademark industry as a model case study. To achieve the objectives of the study, it is necessary to understand what cognitive biases are and their impact on consumer behavior, and how to benefit from them in improving consumer behavior. The study presented the basic types of cognitive biases and their impact on behavioral attitudes, with an explanation of applied cases for each of them and highlighted the most important results. The study also highlighted costumer's conscious and unconscious behaviors in both the traditional and Islamic economy and provided explanations of these behaviors using heuristics. The study presented a method of applying cognitive biases to the macroeconomics, which is behavioral nudges, and explained how to use them to rationalize consumer behavior and how to use it at the microeconomic level by applying it to the trademark industry as a case study. The study concluded by setting legal and Islamic limits for the use of cognitive biases.