دور التمويلات الإسلامية في البنوك ومؤسسات التمويل في تشكيل السلوك الاستهلاكي - دراسة حالة المملكة العربية السعودية 2015-2019م -
Tüketim davranışlarını şekillendirmedeki bankalarda ve finansal kurumlarında islami finansın rolü 2015-2019 yılları arasında Suudi Arabistan Krallığı durum çalışması
  1. Tez No: 921009
  2. Yazar: SAWSAN ALSAOUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDALRAHMAN M.I. MIGDAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
İşbu çalışmanın amacı, Suudi Arabistan Krallığı'ndaki bireylerin ve ailelerinin tüketim davranışlarını şekillendirmedeki bankalarda ve finansal kurumlarında islami finansın rolün türünü aşağıdaki soruları yanıtlayarak ortaya koymaktır: İslam ekonomisinin tüketim davranışına bakış açısı nedir? Tüketim davranışını etkileyen İslami finans biçimleri nelerdir? Suudi Arabistan Krallığı'nda tüketici davranışı nasıl tanımlanabilir? Bu da, Suudi Arabistan'daki bankacılık ve finans kurumları sektöründeki İslami finansın tüketici davranışlarını şekillendirmede ve onları yatırıma değil tüketime motive etmede olumsuz bir role sahip olduğu varsayıma dayanmaktadır. 2015 - 2019 yılların arasında Suudi Arabistan'daki İslami finanstan yararlanan kişiler hedef kitlesi olarak belirlemiştim. Çalışmanın, teorik tarafında tümevarım yaklaşımı, pratik tarafında ise analitik betimsel yaklaşımı izlemişimdir. Çalışma örneklemi 433 kişiden oluşmakta olup, bilgi toplamak için anket yöntemi kullanmışımdır; vardığım en önemli sonuçlar aşağıdaki gibidir: Finanstan yararlanmadan önce geliri gerekli ihtiyaçları karşılamaya yetecek düzeyde olanların çoğunluğu, finanslarını“tümü tüketime”ya da“çoğu tüketime, küçük bir kısmını yatırıma”yönlenmiştir. Finanslarını“temel ihtiyaçları karşılamaya”yönlendirenlerin çoğu, bu finansın nasıl tüketeceğini planlamamış veya bir kısmını nasıl tüketeceğini planlamıştır. Ve finanstan yararlandıktan sonra harcamalarını finansı yararlandıktan önce aynı düzeyde harcamaya devam edenlerin veya harcamalarını artanların büyük bir kısmı, Finanstan önce gelirinin gerekli ihtiyaçları karşılamaya yeterliydi, böylece Çalışma, varsayımını geçerliliğini kısmen doğruladı. Örneklem üyelerinin çoğu finansı“temel ihtiyaçları karşılamak”için yararlanırken, çoğu“orta-yüksek”gelirlidir, yani gelirlerini tüketime harcamakta ve dayanıklı tüketim malları satın almak için borçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to shed light on the type of role played by Islamic finance in the banking and funding institutions sector for shaping the attitude of individuals and their families in the Kingdom of Saudi Arabia, through answering the following questions: What is the perspective of Islamic economics on consumer attitude; What are the formulas of Islamic finance affecting consumer attitude; How can consumer attitude be described in the Kingdom, based on the assumption that Islamic finance in the banking and funding institutions sector in the Kingdom has had a negative role in shaping and motivating consumer attitude towards consumption rather than investment. The study sample is made up of a group of Islamic finance beneficiaries in Saudi Arabia during the period (2015-2019), and adopted the inductive approach in the theoretical aspect, and the descriptive analytical approach in the practical aspect. In addition, the study employed a questionnaire tool to collect data for a sample of 443 persons. Eventually, the study has concluded a number of findings, the most important of which are: the majority of those, whose income is sufficient enough to meet the essential needs before financing, have allocated their“full”finance“for consumption”or“most of it for consumption and a small part of it for investment”, and most of those whose finance was allocated for“meeting essential needs”did not plan a method for consuming the finance or planned only a part of it. Moreover, a large portion of those, whose spending after finance continued at the same, or higher than, their spending level at the time of obtaining the finance, had pre-finance income sufficient to meet the essential needs. Hence, the study partially proved the validity of its hypothesis. While most of the sample members are financed to“meet essential needs”, most of them have“moderate to high”incomes, which means that they turn their income to consumption and borrow funds to acquire durable goods.