Pterygomaksiller fossanın konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the pterygomaxillary fossa using cone beam computed tomography
- Tez No: 919802
- Danışmanlar: PROF. DR. PERUZE ÇELENK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Pterygomaksiller bölge (PMB), pterygoid plakanın maksilladan ayırılmasını içeren Le Fort I osteotomisinde cerrahi açıdan önemlidir. Bu işlem, damak yarığı, maloklüzyon, maksiller-mandibular deformiteler ve çene tümörlerinin tedavisinin son aşamaları gibi çeşitli fasiyal deformitelerin düzeltilmesinde kullanılır. PMB'ye cerrahi erişim, damar ve sinir yapılarıyla yakın ilişkisi nedeniyle zordur. Le Fort I ile ilişkili ciddi komplikasyonları önlemek için bu anatomik yapıların bütünlüğünü sürdürmek önemlidir. Pterygomaksiller bölge anatomisini bilmek, kanama, pterygoid plakların istenmeyen kırıkları, kranial sinir yaralanmaları gibi birçok komplikasyonu önlemek için önemlidir. Bu çalışma, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kesitleri kullanılarak pterygomaksiller bölgenin anatomisini ve descending palatin arterin konumunu retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçlamıştır. Materyal ve Metod: Çalışmada yaşları 20-68 arasında değişen, 70 erkek 70 kadın olmak üzere toplam 140 hastadan çeşitli sebeplerle alınmış konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kesitleri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaş, cinsiyet gibi demografik özellikleri ve radyolojik bulguları kaydedildi. Bulgular: Pterygomaksiller bölgenin anterior uzunluğu (piriform kenardan inen palatin kanala olan mesafe), erkeklerde sağda 40,1 ± 2,19 mm, solda 39,45 ± 2,45 mm; kadınlarda sağda 39,29 ± 2,78 mm, solda 38,74 ± 2,84 mm olarak bulunmuştur. Cinsiyet açısından anterior uzunluğun ortalama değerleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The pterygomaxillary region (PMR) is surgically significant in Le Fort I osteotomy, which involves separating the pterygoid plate from the maxilla. This procedure is used in the correction of various facial deformities, such as cleft palate, malocclusion, maxillary-mandibular deformities, and the final stages of jaw tumor treatment. Surgical access to the PMR is challenging due to its close relationship with vascular and nerve structures. It is crucial to maintain the integrity of these anatomical structures to prevent serious complications associated with Le Fort I. Understanding the anatomy of the pterygomaxillary region is important to avoid many complications, such as bleeding, unwanted fractures of the pterygoid plates, and cranial nerve injuries. This study aimed to retrospectively evaluate the anatomy of the pterygomaxillary region and the position of the descending palatine artery using cone beam computed tomography (CBCT) sections. Material and Method: In the study, cone beam computed tomography sections taken for various reasons from a total of 140 patients, 70 men and 70 women, aged between 20 and 68, were evaluated retrospectively. Demographic characteristics of the patients, such as age, gender, and radiological findings were recorded. Results: The anterior length of the pterygomaxillary region (the distance from the piriform margin to the descending palatine canal) was found to be 40,1 ± 2,19 mm on the right and 39,45 ± 2,45 mm on the left in males, and 39,29 ± 2,78 mm on the right and 38,74 ± 2,84 mm on the left in females. No significant difference was found in the average values of anterior length between genders.