Cerrahi Destekli Hızlı Maksiller Genişletme işleminde pterygomaksiller bileşkenin üçboyutlu morfolojik yapısının maksiller genişletme üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Three-dimensional examination of the pteygomaxillary junction in Surgically Assisted Rapid Maxillary Expansion evaluation of the effects of morphological structure on maxillary expansion
- Tez No: 870710
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN DOLANMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Cerrahi Destekli Hızlı Maksillar Genişletme (CDHMG) uygulanan hastaların pterygomaksillar bileşkelerinin üç boyutlu morfolojik yapısının maksillar genişleme üzerine etkilerini konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (kıbt), alçı model ve posterior anterior sefalometrik film verileri kullanılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubu Bezmialem Vakıf Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Ağız Diş Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Kliniği'nden seçilen 26 hastadan oluşturuldu. Çalışmaya dâhil edilen hastalar 16- 30 yaş aralığındaki, daha önce ortodontik tedavi görmemiş ve transvers yönde maksillar darlık ve çift taraflı yan çapraz kapanış gösteren bireylerden seçildi. Seçilen hastalara endikasyon doğrultusunda CDHMG uygulandı. Maksillanın transvers yönde genişlemesinin standartizasyonu için, hastaların dişsel ve iskeletsel gelişimlerinin muayenesi doğrultusunda Rijit Akrilik Bonded Maksiller Genişletme tipi Hyrax genişletme apareyi kullanan ve ekspansiyon döneminde herhangi bir komplikasyonla karşılaşmayan hastalar çalışmaya dahil edildi. Genişletme öncesinde ve aktif genişletmeden sonra 6 aylık pekiştirme dönemi sonunda alınan dental alçı model ve posterior anterior sefalometrik filmi eksiksiz olan hastalar tercih edildi.. Pterygomaksillar bileşkenin boyutsal değerlendirilmesi için, kalınlık, uzunluk, yükseklik ölçümleri tomografiler üzerinde, dental ve iskeletsel genişleme miktarları, iskeletsel genişleme karakteri, dental alçı modeller ve posterior anterior sefalometrik filmler üzerinden değerlendirildi. Dental ekspansiyonun değerlendirmek için dental alçı modeller üzerinden molar premolar ve kanin dişlerin tüberkül ile sulkusları arası mesafeler ve bu dişlerin inklinasyonlarındaki değişimlerine , Posterior-Anterior kafa grafisinden ise 1. Molar dişlerin arasındaki mesafenin değişimine bakıldı.İskeletsel ekspansiyonu değerlendirmek için de dental alçı modeller üzerinden palatinal derinlikve Posterior-Anterior kafa grafisinden ise nazal taban genişliği efektif maksillar genişlik ve efektif mandibular genişlik ölçüldü.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of Surgical Assisted Rapid Maxillary Expansion (SARME) on the three-dimensional morphological structure of the pterygomaxillary sutures using cone-beam computed tomography (CBCT), plaster models, and posterior-anterior cephalometric radiographs. The study group consisted of 26 patients selected from the Department of Oral and Maxillofacial Surgery Clinic at Bezmialem Vakif University Faculty of Dentistry. Patients included in the study were between the ages of 16 and 30, had not previously undergone orthodontic treatment, and exhibited maxillary constriction in the transverse direction and bilateral crossbite. Patients selected underwent SARME according to the indication. For standardization of maxillary expansion in the transverse direction, patients who used acrylic splint-type Hyrax expansion appliances based on examination of their dental and skeletal development and did not encounter any complications during the expansion period were included in the study. Patients with complete dental plaster models and posterior-anterior cephalometric radiographs taken before expansion and after a 6-month retention period following active expansion were preferred. For dimensional evaluation of the pterygomaxillary suture, thickness, length, and height measurements were made on the tomographs, and dental and skeletal expansion amounts, skeletal expansion pattern, dental plaster models, and posterior-anterior cephalometric radiographs were evaluated. To evaluate dental expansion, distances between the tubercles and sulci of molar, premolar, and canine teeth were measured on dental plaster models, and changes in the inclinations of these teeth were observed. Changes in the distance between the first molar teeth were evaluated using posterior-anterior cephalometric radiographs. Palatal depth on dental plaster models and nasal base width, effective maxillary width, and effective mandibular width were measured using posterior-anterior cephalometric radiographs to assess skeletal expansion.