Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılarak pterygomaksiller bölgenin anatomik olarak retrospektif değerlendirilmesi
Anatomical retrospective evaluation of pterygomaxillary region by using conical beam computed tomography
- Tez No: 650605
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERKMEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Le Fort I osteotomisi dentofasiyal deformitelerin tedavisi için yaygın olarak kullanılan, güvenilir ve sonuçları öngörülebilir bir işlemdir. Bununla birlikte hayatı tehdit eden hemoraji, körlük, paraliz ve hatta ölüm gibi ciddi komplikasyonlar ile de karşılaşılabilmektedir. Pterygomaksiller ayırma işlemi ise Le Fort I cerrahisinin en kritik basamağıdır ve pek çok komplikasyon ile bu aşamada karşılaşılmaktadır. Bu nedenle pterygomaksiller bölge anatomisinin bilinmesi başta hemoraji olmak üzere pek çok komplikasyonun önlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu araştırmanın amacı Le Fort I osteotomisi ile ilişkili pterygomaksiller bölge anatomisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri üzerinde retrospektif olarak değerlendirmektir. Çalışmada yaşları 18 ile 78 arasında değişen (yaş ortalaması ± standart sapma= 47.5 ± 13.28), toplam 200 hastanın (100 erkek, 100 kadın) hastaların çeşitli nedenlerle alınmış KIBT görüntüleri retrospektif olarak incelenmiştir. Aksiyal kesitler üzerinde a.palatina descendens'in priform rim'e, pterygomaksiller osteotomi hattına ve pterygomaksiller fissürün en konkav mesafesine olan mesafesi, pterygomaksiller bölgenin ve processus pterygoideus'un kalınlığı ve genişliği, lamina lateralis ve medialis 'in uzunlukları, iki canalis palatinus majus arası mesafe ile iki lamina medialis'in uç noktaları arasındaki mesafe ölçülmüştür. Yapılan ölçümlerde cinsiyetler, yaş grupları ve taraflar arasında fark olup olmadığı istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve ölçümlerin literatürdeki veriler ile kıyaslaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Le Fort I osteotomy is a widely used, reliable and predictable procedure for the treatment of dentofacial deformities. However, severe complications such as hemorrhage, blindness, paralysis and even death can be encountered. Pterygomaxillary separation is the most critical step of the Le Fort I surgery and is encountered at this stage with many complications. Therefore, it is very important to know the anatomy of the pterygomaxillary region in terms of prevention of many complications, especially hemorrhage. The purpose of this study is to retrospectively evaluate cone-beam computed tomography (CBCT) images of the anatomy of the pterygomaxillary region associated with Le Fort I osteotomy. A total of 200 patients (100 male, 100 female) aged between 18 and 78 years of age (mean ± standard deviation = 47.5 ± 13.28) were retrospectively analyzed for CBCT images of patients for various reasons. The distance of a. palatina descendens to the pyriform rim, the pterygomaxillary osteotomy line and the most concav point on the pterygomaxillary fissure, the thickness and width of the pterygomaxillary region and processus pterygoideus, length of lamina lateralis and medialis, the distance between the two canalis palatinus majus and the distance between the two tips of the lamina medialis was measured on the axial sections. Gender, age groups and whether there was any difference between the sides were statistically evaluated and the measurements were compared with the data in the literature.