Akdeniz Bölgesinde bulunan girişimci kadın arıcıların üretim faaliyetlerinin yapısal analizi
Structural analysis of the production activities of entrepreneurial women beekeepers in the Mediterranean Region
- Tez No: 919843
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Akdeniz Bölgesi'nde aktif olarak arıcılık yapan 386 kadın arıcı arasında yapılan bu çalışmada, 120 kadın arıcı (%32,2) ile anket uygulanmıştır. Kadın arıcılar, en yoğun olarak Adana (200 kişi), Antalya (56 kişi) ve Mersin (50 kişi) illerinde bulunmaktadır. Daha az katılımcı sayısıyla Hatay (24 kişi), Kahramanmaraş (27 kişi), Burdur (19 kişi), Isparta (9 kişi) ve Osmaniye (1 kişi) illerinde de arıcılık faaliyeti sürdürülmektedir. Bu anket çalışması, kadın arıcıların sosyo-ekonomik durumları, mesleki faaliyetleri ve sektörde karşılaştıkları zorlukları değerlendirmek için önemli bir veri kaynağı sunmaktadır. Kadın arıcıların yaş grupları incelendiğinde, çoğunluğun (%43,2) 39-49 yaş aralığında olduğu, eğitim düzeylerinin ise genellikle ilkokul (%44,9) ve lise (%28,8) seviyesinde yoğunlaştığı görülmektedir. Kadın arıcıların büyük bir kısmı (%61) 1-3 çocuk sahibiyken, %27'si 4-6 çocuk sahibi olduğu belirlenmiştir. Deneyim açısından bakıldığında, %33,9'u 5-10 yıldır arıcılıkla uğraşırken, %26,3'ü 20 yıl ve üzeri tecrübeye sahiptir. Arıcılık yapma nedenleri arasında ek gelir sağlama (%51,7) ve geçim kaynağı olarak arıcılığı benimseme (%35,6) öne çıkmaktadır. Kadınların %48,3'ü bu mesleği“kısmen zor”olarak değerlendirirken, %34,7'si ise doğrudan“zor”olduğunu belirtmiştir. Eğitim alma oranı %55,1'dir ve eğitim alan kadınlar genellikle hastalıklarla mücadele gibi pratik konularda bilgi sahibi olduğu görülmüştür. Kadın arıcılar bilgiye ulaşmada en çok sosyal medyayı (%52,9) takip etmekte, ardından Tarım ve Orman İl Müdürlüğü (%19,6) ve kitaplar (%17,9) gelmektedir. Üretim çeşitliliği açısından, kadınların %39,8'i bal, polen, propolis ve arı sütü gibi çeşitli ürünler üretmekte, %33,1'i ise yalnızca bal üretmektedir. Yıllık gelir seviyeleri incelendiğinde, %30,5'i 121 bin TL üzeri gelir elde ederken, %24,6'sı 30 bin TL altı gelir elde etmektedir. Kovan sayısında ise %37,3 oranında 200 ve üzeri kovanla çalışan kadınlar öne çıkmaktadır. Kadın arıcıların %74,6'sı gezginci arıcılık yaparken, %59,3'ü arı koydukları bölgelerde yoğun tarım ilaçlaması olduğunu ifade etmiştir. Ürünlerini pazarlamada çoğunlukla perakende satış (%71,2) yöntemini tercih etmektedirler, ancak profesyonel destek alanların oranı oldukça düşüktür. Bu sonuçlar, kadın arıcıların sektördeki güçlü yönlerini ve karşılaştıkları zorlukları anlamak açısından önemli veriler sunmakta, özellikle eğitim ve destek mekanizmalarının geliştirilmesi gerekliliğini işaret etmektedir
Özet (Çeviri)
In this study conducted among 386 women beekeepers actively engaged in beekeeping in the Mediterranean Region, surveys were conducted with 120 women beekeepers (32.2%). The majority of women beekeepers are located in Adana (200), Antalya (56), and Mersin (50). Beekeeping activities are also carried out in Hatay (24), Kahramanmaraş (27), Burdur (19), Isparta (9), and Osmaniye (1), albeit with fewer participants. This survey serves as a significant data source for evaluating the socio-economic conditions, professional activities, and challenges faced by women beekeepers in the region. When analyzing the age groups of women beekeepers, the majority (43.2%) fall within the 39-49 age range. Their educational levels are predominantly elementary school (44.9%) and high school (28.8%). Most women beekeepers (61%) have 1-3 children, while 27% have 4-6 children. In terms of experience, 33.9% have been involved in beekeeping for 5-10 years, while 26.3% have over 20 years of experience. The primary motivations for engaging in beekeeping include supplementing income (51.7%) and adopting beekeeping as the main source of livelihood (35.6%). While 48.3%of women evaluate the profession as“somewhat difficult,”34.7%find it outright“difficult.”The rate of women receiving training is 55.1%, and those who received training were generally informed about practical topics such as combating diseases. Women beekeepers most frequently access information via social media (52.9%), followed by the Ministry of Agriculture and Forestry (19.6%) and books (17.9%). In terms of production diversity, 39.8% of women produce various products such as honey, pollen, propolis, and royal jelly, while 33.1% produce only honey. Annual income levels show that 30.5% earn over 121,000 TL, while 24.6% earn below 30,000 TL. Regarding the number of hives, 37.3%of women work with 200 or more hives. Additionally, 74.6 % of women beekeepers engage in migratory beekeeping, and 59.3%report that intensive agricultural pesticide use occurs in the areas where they place their hives. Women primarily market their products through retail sales (71.2%), though the percentage of those receiving professional marketing support is notably low. These findings provide valuable insights into the strengths and challenges of women beekeepers in the sector, highlighting the necessity of enhancing education and support mechanisms tailored to their needs