Hava kabarcığı oluşturma eylemi olarak sanat-hayat pratiği
Art-life practice as the act of creating air bubble
- Tez No: 919890
- Danışmanlar: DOÇ. SERENAY ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
İnsanlık tarihi boyunca iktidar, insanın yaşamını sınırlandıran ve yönlendiren mekanizmalar üretmiştir. Modernite ile bu baskılar derinleşmiş, insan tanımlı kalıplar içinde sıkışmıştır. Bu çalışma, insanın yaratıcı edimlerle bu sıkışmışlıklardan çıkış yollarını ve özgürleşme potansiyelini inceler.“Hava kabarcığı oluşturma eylemi”, insanın sistemin dayattığı döngülerden kurtularak yaratıcı alanlar kurmasını sağlar ve insanı geçmişte, şimdide ve gelecekte devam eden, sonsuzca evrilen bir akışa taşır. Bu süreçte insan,“oyun-mekân”ve“soyut-mekân”gibi yaratıcı alanlar oluşturarak“hava kabarcığı-mekân”ını yaratır ve yaratılan alanda gerçekleşen üretim pratikleri hem zamanın akışını yeniden sürekli hale getirir hem de hayatın sınırlamalarına karşı direnç geliştirir
Özet (Çeviri)
Throughout human history, mechanisms of power have been developed to limit and direct human life. With modernity, these pressures have deepened, confining humanity within defined frameworks. This study examines how humans can overcome these confinements and explore their potential for liberation through creative acts. The act of“bubble-creation practices”refers to the ability of humans to break free from the cycles imposed by systems, creating spaces of creativity and transitioning into an endlessly evolving flow that connects the past, present, and future. In this process, humans establish creative domains such as“play-space”and“abstract-space”, where the practices occurring within the“bubble-space”not only restore the continuous flow of time but also develop resistance against the limitations of life.