Taonia atomaria جداسازي و شناسايي مواد طبيعي موجود در جلبك قهوه اي
Kahverengi algın (Tania Atomaria) uçucu bileşenlerin izolasyonu ve tanımlanması
  1. Tez No: 919896
  2. Yazar: SANAZ LAKESTANI SARKARATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDOLHOSSEİN RUSTAİYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Islamic Azad University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Kimyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Özet, Kahverengi alg Taonia-atomaria (Woodw)A gardh, Ocak 2001'de Çabahar sahilinden toplandı ve ekstraksiyon işlemine kadar -20°C'de döndürülmüştür. Bu algler aseton ile ekstre edilmiş ve 24 saat asetonda tutulmuştur. Konsantrasyondan sonra elde edilen sulu süspansiyon dietil eter ile ekstre edildi. Dietil eter fazındaki uçucu bileşikler, gaz kromatografi kütle spektrometre cihazı (GC/MS) ile belirlenmiş, 17 bileşenden Heksadekanoik asit (%24.30) ve 9-oktadekenoik asit (%29.12) en yüksek yüzde oranına sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The brown algae Taonia-atomaria (Woodw) Agardh was collected from the coast of Chabahar in Jan 2001 and kept frozen at -20 C° until the extraction process. This algae was extracted with aceton and kept for 24 hours. After concentration, resulting aqueous suspention was extracted by diethyl ether. The volatile compounds in diethyl ether phase were identified by GC/MS. Hexadecanoic acid (%24.30) and 9-octadecenoic acid (%29.12) were the major compounds among the 17 constituents characterized in the ether phase.