Ayaktan kan basıncı monitörizasyonu uygulanmış çocuk ve adolesan hastalarda izolenokturnal hipertansiyon varlığının araştırılması ve son organ hasarı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Investigation of the presence of isolated nocturnal hypertension and evaluation of its relationship with target organ damage in pediatric and adolescent patients undergoing ambulatory blood pressure monitoring
  1. Tez No: 919901
  2. Yazar: TÜRKAN KAHVECİOĞLU GÖÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARE GÜLFEM ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: İzole nokturnal hipertansiyon (INH) 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı monitörizasyonu (AKBM) ile belirlenen, gündüz normal kan basıncı ve gece yüksek basıncı ile karakterize olan klinik tablodur. Çalışmamızın amacı, kliniğimizde AKBM uygulanmış olan çocuk ve adolesanlarda İNH varlığının klinik önemi ve son organ hasarına etkilerini araştırmaktır. Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Nefroloji polikliniğinde Eylül 2019-Aralık 2022 tarihleri arasında ayaktan kan basıncı monitörizasyonu uygulanmış olan ve kan basıncı monitörizasyonu standart ölçümlere uygun olarak tamamlanmış olan 5-18 yaş aralığında çocuk hastaların verileri retrospektif olarak taranarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza katılan 391 hastanın 145'i kız, 246'sı erkekti. Yaş ortalamaları 13,62 idi. Vücut kitle indeksleri değerlendirildiğinde 186 hastanın (%47,6) obez, 205 hastanın da (%52,4) normal kiloda olduğu görüldü. AKBM ölçümlerine göre 391 hastanın 227'si (%58,1) normotansif,22'si (%5,6) gündüz hipertansiyon, 98'i (%25,1) sürekli hipertansiyon ve 44'ü (%11,3) izole nokturnal hipertansiyon olarak saptandı. Normotansif, sürekli hipertansiyon, gündüz hipertansiyon ve izole nokturnal hipertansiyonu olan hastaların göz muayenelerinde, proteinüri-mikroalbuminüri varlığında, altta yatan hastalıklar açısından anlamlı bir fark saptanmadı. Sol ventrikül hipertrofisi yönünden ise sürekli hipertansiyonda daha sık görüldüğü saptandı. Sonuçlar: Bu çalışmada, hipertansiyon ön tanısı ile yönlendirilen çocuk ve adolesan hastalarda izole nokturnal hipertansiyon sıklığı, demografik, klinik, laboratuvar özellikleri ve son organ hasarı ile ilişkisi değerlendirmeye çalışıldı. Çalışma grubumuz içerisinde yaş artıkça INH'ın daha yüksek olduğunu gördük. Çalışmamızın gelecekte INH'ın etkilerini değerlendirecek çalışmalara öncülük edebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introductıon and Purpose: Isolated nocturnal hypertension (INH) is a clinical condition characterized by normal blood pressure during the day and high blood pressure at night, determined by 24-hour ambulatory blood pressure monitoring (ABPM). The aim of our study is to investigate the clinical significance of the presence of INH and its effects on end organ damage in children and adolescents who underwent ABPM in our clinic. Method: The data of pediatric patients between the ages of 5 and 18, who underwent ambulatory blood pressure monitoring at the Pediatric Nephrology outpatient clinic of Ankara Bilkent City Hospital between September 2019 and December 2022, and whose blood pressure monitoring was completed in accordance with standard measurements, was retrospectively scanned. Results: Of the 391 patients participating in our study, 145 were female and 246 were male. Their average age was 13.62. When body mass indexes were evaluated, it was seen that 186 patients (47.6%) were obese and 205 patients (52.4%) were normal weight. According to ABPM measurements, 227 (58.1%) of 391 patients were normotensive, 22 (5.6%) had daytime hypertension, 98 (25.1%) had persistent hypertension and 44 (11.3%) had isolated hypertension. It was detected as nocturnal hypertension. In the eye examinations of patients with normotensive, persistent hypertension, daytime hypertension and isolated nocturnal hypertension, no significant difference was detected in terms of underlying diseases in the presence of proteinuria-microalbuminuria. In terms of left ventricular hypertrophy, it was found to be more common in persistent hypertension. Conclusıons: In this study, we tried to evaluate the frequency of isolated nocturnal hypertension in children and adolescent patients referred with a preliminary diagnosis of hypertension, its demographic, clinical and laboratory characteristics and its relationship with end-organ damage. We found that INH increased with age in our study group. We think that our study may lead to future studies that will evaluate the effects of INH.