Morphological and molecular investigation of placenta in the pathophysiology of congenital diaphragmatic hernia
Konjenital diyafram hernisinin patofizyolojisinde plasentanin morfolojik ve moleküler incelenmesi
  1. Tez No: 919900
  2. Yazar: NİLHAN TORLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANSIN SAÇKESEN, DOÇ. DR. EMRAH AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Moleküler Tıp, Çocuk Cerrahisi, Obstetrics and Gynecology, Molecular Medicine, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hücresel ve Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Konjenital diyafram hernisi (KDH) diyaframda bulunan delik sebebiyle karın boşluğundaki organların göğüs boşluğuna fıtıklaşmasına ve akciğerlerin sıkışmasına neden olan gelişimsel bir hastalıktır. KDH'nin şiddeti, ana bileşenleri olan pulmoner hipoplazi (PH) ve hipertansiyon (PHT) ile ilişkilidir ve hastalık çok faktörlü doğasını gösteren çeşitli moleküller içerir. Literatürde nitrofen ile indüklenmiş KDH plasentalarında retinoik asit yolağında bozulma ve apoptoz, insan KDH vakalarında ise plasental kan akışında ve plasenta damarlanmasında bozulma olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmalar, fetüsün gelişimi için vazgeçilemez organ olan plasentanın KDH'siyle ilişkisini göstermektedir. Bu tezin hipotezi, KDH vakalarının plasentalarında, patofizyolojisinin aydınlatılmasına yardımcı olabilecek morfolojik veya moleküler bir bozukluk olduğudur. Nitrofen ve cerrahi sıçan KDH modelleri, KDH'da plasental bozulmayı gösteren protein belirteçlerini tanımlamak ve plasental bütünlüğü, invazyon ve vaskülatürü araştırmak için kullanılmıştır. Elde edilen bulgular nitrofen KDH modelinde dejeneratif ve nekrotik trofoblastları ve KDH'sindeki plasental bozulmaları destekleyen her iki modelde de glikojen hücrelerin kistik dejenerasyonunu ortaya koymuştur. Her iki modelde de plasental inflamatuar yanıt, hasar, invazyon ve vasküler geçirgenliğinde rol oynayan proteinler için farklı ekspresyon paternleri tanımlanmıştır. Takip eden sonuçlarda nitrofen indüklü KDH'sinde klaudin 5'in azalmasının ve interlökin 8 (IL8)'in artmasının gösterilmesi, artan inflamasyonun bozulmuş hücrelerarası bağlantılar yoluyla vasküler geçirgenliği arttırabileceği şeklinde yorumlanmıştır. Sitokinlerle plasental invazyonun ve α düz kas aktin (αSMA) ve CD34 ile vaskülatürün incelenmesi her iki modelde de dikkate değer farklılıklar ortaya koymamıştır. Bu sebeple, gelecek çalışmalarda plasental invazyon için follistatin-benzeri protein 1 (FSTL1) ve matriks metalloproteinaz 1 (MMP1), plasental vaskülatür için IL8, nöropilin 1 (NRP1), vasküler endotelyal büyüme faktörü 165B (VEGF165B) ve VEGF reseptörü 2 (VGFR2) proteinleri araştırılmalıdır. Her iki modelde de hücresel iletişim ağı proteini 2 (CCN2), interlökin 1A (IL1A) ve kemokin ligandı 4 (CCL4) aracılığıyla tanımlanan plasental inflamatuar yanıt, KDH akciğerlerinde ve potansiyel yansıma ihtimalleri sebebiyle maternal ve fetal dolaşımda derinlemesine incelenmelidir. Bu tez çalışması, plasenta ve KDH arasındaki potansiyel ilişki için bir temel oluşturmaktadır, ancak bu ilişkiyi detaylıca anlamak adına özellikle KDH gelişiminde ve sıçan modellerindeki plasental gelişimde yer aldığı doğrulanan proteinlerden başlayarak araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Congenital diaphragmatic hernia (CDH) is a developmental diaphragmatic defect allowing abdominal organ herniation into the thoracic cavity, compressing the lungs, which is associated with pulmonary hypoplasia (PH) and hypertension (PHT). CDH is a multifactorial disease involving various molecular pathways. Studies showed disturbances in the retinoic acid pathway and apoptosis in nitrofen-induced CDH placentas, impaired placental blood flow, and alterations in fetoplacental vasculature in human CDH cases, indicating involvement of placenta, an essential organ for fetal development. The hypothesis of this thesis study was that there is a morphological or molecular impairment in the placenta of CDH cases which can help in further elucidation of CDH pathophysiology. Nitrofen and surgically induced CDH rodent models were utilized to identify placental protein signatures indicating placental disruption in CDH, and to investigate placental integrity, invasion, and vasculature. The findings revealed degenerative and necrotic trophoblasts in nitrofen-induced CDH and cystic degeneration of glycogen cells in both models, supporting placental disruptions in CDH. Differential protein patterns for various proteins were identified in both models, involved in placental inflammatory response, injury, invasion, and vascular permeability. The following results showed claudin 5 downregulation and interleukin 8 (IL8) upregulation in nitrofen-induced CDH, suggesting that increased inflammation might enhance vascular permeability through disrupted tight junctions. Investigation of placental invasion through cytokeratins and placental vasculature through α smooth muscle actin and CD34 did not yield crucial variations in both models; due to these, in future studies, the proteins follistatin-related protein 1 (FSTL1) and matrix metalloproteinase 1 (MMP1) for placental invasion, and IL8, neuropilin 1 (NRP1), vascular endothelial growth factor 165B (VEGF165B) and VEGF receptor 2 (VGFR2) for placental vasculature, should be investigated. The placental inflammatory response that was identified in both models via the cellular communication network 2 (CCN2), interleukin 1 alpha (IL1A), and chemokine ligand 4 (CCL4) should be studied more in-depth for investigation of these in CDH lungs and potential reflection to maternal and fetal circulation. Overall, this thesis study establishes a solid foundation for the potential association between placenta and CDH, however, more research is required to comprehend placenta's involvement and relationship with CDH, specifically starting with the proteins that have been confirmed to be involved in CDH development and the placental development in our models.