Periodontologlar, diş hekimleri, diş hekimliği öğrencileri ve meslekten olmayan kişilerde değişen diş eti özelliklerinin gülümseme estetiği algısı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of changing gi̇ngi̇val properties on the perception of smile aesthetics in periodontologists, dentists, dental students and layer people
  1. Tez No: 919902
  2. Yazar: MELTEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET İPEK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaç: Çalışmamızın temel amacı periodontistler, diş hekimleri, diş hekimliği öğrencileri ve meslek dışı kişiler arasında Görsel Analog Skala (VAS) kullanılarak hazırlanan anket aracılığıyla dört farklı dişeti değişikliğine yönelik gülüş estetiği algısını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda belirlenen bir modelin gülümseme fotoğrafları alınmış ve yazılım programı kullanılarak diş etinde inflamasyon, hiperpigmentasyon, siyah üçgen ve diş eti çekilmesi modifikasyonları oluşturulmuştur. Google Forms üzerinden web tabanlı bir anket oluşturulmuştur. Bu modifikasyonların anket katılımcıları tarafından VAS kullanılarak değerlendirilmesi istenmiştir. Çalışmamıza 82 periodontolog, 85 diş hekimi, 85 diş hekimliği öğrencisi ve 89 meslekten olmayan kişi katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study mainly aims to evaluate the perception of smile esthetics for four gingival changes among periodontists, dentists, dental students and lay people through a questionnaire using Visual Analog Scale (VAS). Material and Method: In our study, smile photographs of a determined model were taken and modifications of inflammation, hyperpigmentation, black triangle and gingival recession were created using a software program. A web-based survey was created through Google Forms. These modifications were asked to be evaluated by the survey participants using VAS. 82 periodontists, 85 dentists, 85 dental students and 89 lay people participated in our study.