Yöremizde sosyo-ekonomik yönden farklı bölgelerdeki ilkokul çocuklarında haemophilus influenzae taşıyıcılığı
Haemophilus influenzae portage in primary school children from socio-culturally different districts in our region
  1. Tez No: 91991
  2. Yazar: SİBEL KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Ill ÖZET Haemophilus cinsi mikroorganizmalar ve özellikle H. influenzae tip b, çocukluk çağında görülen invaziv bakteriyel hastalıkların önemli bir bölümünden sorumlu olup enfeksiyon kaynağı da genellikle mikroorganizmayı nazofarinkslerinde taşıyan sağlıklı bireylerdir. Taşıyıcılık prevelansı 5 yaşın altındaki çocuklarda yüksek, ileri yaşlarda ise nisbeten düşüktür. Bu çalışmada Erzurum'da ilköğretim çağındaki 7-12 yaş arası çocuklarda Haemophilus cinsi mikroorganizmalaın nazofaringial taşıyıcılık oranlarının belirlenmesi ve buna etki eden faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya sosyo-ekonomik yapıları farklı 3 okuldan seçilen 143 kız ve 157 erkek olmak üzere toplam 300 öğrenci alınmıştır. Bu öğrencileriden alınan nazofarinks sürüntü örnekleri 300 rng/ml (18,9 U/ml) basitrasin ilave edilmiş çukulatamsı agar besiyerlerine ekilerek 37° C'de % 5-1 0 C02'li ortamda 24-48 saat inkübe edildi. Üreyen şüpheli kolonilerden makroskobik ve mikroskobik inceleme yapılarak; ayrıca X ve V faktör gereksinimleri belirlenerek Haemophilus cinsi mikroorganizmalar idantifiye edildi. Daha sonra bunlardan H. influenzae olarak tanımlananlar spesifik kapsül antiserumları ile serotiplendirildi. Sonuçta 51 öğrencide (%17.0) Haemophilus cinsi mikroorganizma üretildi; bunlardan 9 unun (%3.0) H. influenzae tip b, 30 unun (%10.0) H. influenzae non-tip b (diğer tipler) ve 12 sinin (%4.0) de H. parainfluenzae olduğu görüldü Bulgularımız Hib taşıyıcılığının yaşla birlikte azaldığını, buna karşılık diğer literatür bulgularının aksine cinsiyet, kardeş sayısı, kreşe giden kardeş varlığı, evde sigara kullanılması, ekonomik durum gibi risk faktörleri ile ilgili olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
rv SUMMARY Microorganisms of genus Haemophilus and especially Haemophilus influenzae type-b are responsible for a considerable number of invasive bacterial diseases seen during childhood period, and the source of infection caused by these microorganisms is generally healthy individuals carrying the microorganism in their nasopharynx. The prevalance of carriage is high in children under 5 years of age and relatively low in those in adults. It was aimed in this study to determine the rate of nasopharyngeal carriage of Haemophilus species by children of 7-12 at the age of primary education and living in Erzurum, and to investigate the factors affecting this rate. The study covered 143 females and 157 males, totally 300 students selected from 3 schools with different socio-economic features. Nasopharyngeal swabs taken from these students were streaked into chocolate agar medium to which 300 mg/mi (18.9 U/ml) bacitracin were added, and then incubated for 24-48 hours at 37°C in an atmosphere with 5-10% C02. Haemophilus species were identified by macroscopic and microscopic examinations of suspicious colonies reproduced and by determining their X and V factor needs. Then those identified as H. influenzae were serotyped by specific capsule antisera. As a result, microorganisms of Haemophilus species were recovered from 51 (17.0 %) students. It was observed that 9 (3.0 %) of those were found to be H.influenzae type-b (Hib), 30 (10.0 %) H. influenzae non-type-b (other types), and 12 (4.0 %) were found to be H. parainfluenzae. Our findings indicate that Hib carriage rate decreased as the age increased, but in contrast with the findings in literature, risk factors such as sex, number of sisters and brothers, having brothers or sisters attending nursery, presence of smoking habit in the family, and economical status of the family have no relation with carriage.