Spor bilimleri fakültesi ve devlet konservatuvarı öğrencilerinin şiddet ve saldırganlık düzeylerinin incelenmesi
Examination of violence and aggression levels of state conservatory of sports sciences faculty students
- Tez No: 919924
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD HAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu araştırmanın genel amacını; Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Bölümü öğrencileri ile Devlet Konservatuvarı Batı Müzikleri Bölümü, Türk Müzikleri Bölümü ve Halk Oyunları Bölümlerindeki öğrencilerin saldırganlık düzeylerinin incelenmesi oluşturmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada, mevcut durumu belirlemek adına tarama modeli kullanılacaktır. Araştırmanın evrenini Giresun Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ve Giresun Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencileri oluştururken, örneklem grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Giresun Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi'nde ve Devlet Konservatuvarı bölümlerinde aktif öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Bulgular: Araştırmada veri toplama araçları olarak, araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”, saldırganlık tutumlarının tespiti için Buss ve Perry (1992)'nin oluşturduğu ve Madran (2012)'nın Türkçeye uyarladığı“Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği”kullanılacaktır. Araştırmada kullanılacak şiddet eğilim ölçeği ise Göka, Bayat ve Türk Çapar tarafından 1995 yılında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen“Orta Öğretim Kurumlarında Okuyan Öğrencilerin Saldırganlık ve Şiddet Eğilimleri”konulu arattırmada kullanılmak üzere geliştirilen şiddet eğilim ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS programı ile yapılmıştır. Verilerin analizinde, katılımcıların kişisel özelliklerini betimleyici frekans ve yüzde dağılımları çıkarılıp, ölçeklere verilen cevapların aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanarak, şiddet eğilimlerine ve saldırganlık düzeylerine ilişkin dağılımlar belirlenmiştir. Alt problemlere ilişkin bağımsız değişkenlerle; şiddet eğilimi ve saldırganlık düzeyleri parametrik testlerle sınanıp, ikili kargalaştırmalar için t testi, üç veya daha küme karşılattırmaları için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyi ise "p
Özet (Çeviri)
Objective: The general purpose of this research is to examine the aggression levels of the students in the Department of Coaching of the Faculty of Sports Sciences and the students in the Department of Western Music, Department of Turkish Music and Department of Folk Dances of the State Conservatory. Materials and Method: In the research, the survey model will be used to determine the current situation. While the population of the research consists of Giresun University Faculty of Sports Sciences and Giresun University State Conservatory students, the sample group will consist of students actively studying at Giresun University, Faculty of Sports Sciences and State Conservatory departments in the 2023-2024 academic year. Findings:“Personal Information Form”created by the researcher and 'Buss-Perry Aggression Scale' created by Buss and Perry (1992) and adapted into Turkish by Madran (2012) will be used as data collection tools in the study. The violence tendency scale to be used in the research will be the violence tendency scale developed by Göka, Bayat and Türk Çapar to be used in the research on“Aggression and Violence Tendencies of Students Studying in Secondary Education Institutions”conducted by the Ministry of National Education in 1995. The data will be analyzed with SPSS program. In the analysis of the data, frequency and percentage distributions descriptive of the personal characteristics of the participants will be extracted, arithmetic averages and standard deviations of the answers given to the scales will be calculated, and distributions related to violence tendencies and aggression levels will be determined. The independent variables related to the sub-problems; violence tendency and aggression levels will be tested with parametric tests, t-test will be used for pairwise comparisons and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) will be used for comparisons of three or more clusters. The significance level will be taken as "p