Bir iyonik sıvı olan 4-metil-N-tetradesilpiridinyum bromür tuzu kullanılarak Cu geri kazanım çalışmaları
Cu recovery studies using 4-methyl-N-tetradesylpyridinium bromide salt, an ionic liquid
  1. Tez No: 919925
  2. Yazar: HATİCE ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE ÖZCAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada su örneklerinde bulunan bakır (Cu2+) iyonunun seçici geri kazanımı için bir iyonik sıvı olan 4-Metil-n-tetradesilpiridinyum bromür tuzu kullanılarak metot geliştirilmiştir. Cu2+ tayini için alevli atomik absorpsiyon spektrometresi (FAAS) kullanılmıştır. Geri kazanımda önemli parametrelerden olan elüsyon türü ve derişimi, pH, iyonik katı miktarı, ligand miktarı, yüzey aktif madde miktarı gibi parametreler ayrı ayrı incelenerek optimum koşullar belirlenmiştir. Optimum koşullar: pH 6,5; elüsyon türü ve derişimi 1 M HCl; iyonik sıvı miktarı 75 mg; morin ligandı miktarı 1,25 mmolar; yüzey aktif madde miktarı 0,05 mL Triton X-100; süre 0,5 dk; başlangıç çözelti hacmi 20 mL olarak saptanmıştır. İyonik sıvı ile Cu2+ geri kazanımı optimizasyon koşulları belirlenirken %97-100 aralığında olduğu belirlenmiştir. Cu2+ için LOD ve LOQ değerleri sırasıyla 2,3 µg/L ve 7,7 µg/L aralığında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a method for the selective recovery of copper (Cu2+) ion in water samples was developed using 4-Methyl-n-tetradecylpyridinium bromide salt, an ionic liquid. Flame atomic absorption spectrometry (FAAS) was used for Cu2+ determination. Optimum conditions were determined by analysing the parameters such as elution type and concentration, pH, ionic solid amount, ligand amount, surfactant amount which are important parameters in recovery. Optimum conditions: pH 6.5; elution type and concentration 1 M HCl; ionic liquid amount 75 mg; morin ligand amount 1.25 mmolar; surfactant amount 0.05 mL Triton X-100; time 0.5 min; initial solution volume 20 mL. Cu2+ recovery with ionic liquid was determined to be in the range of 97-100% while determining the optimisation conditions. LOD and LOQ values for Cu2+ were found in the range of 2.3 µg/L and 7.7 µg/L, respectively.