Okul öncesi dönem çocukların fotoğraflarının sosyal medyada paylaşılmasına ilişkin öğretmen ve ebeveyn görüşleri
The Opinions of teachers and parents on sharing preschool children's photos on social media
- Tez No: 919923
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN YASEMİN TUNÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte internet de gelişmiş ve yaygınlaşmıştır. İnternetin kullanımıyla hayatımıza giren sosyal medya ise bazı insanlar için vazgeçilmezlerinden biri haline gelmiştir. Birçok farklı isim ve birçok farklı işlevle kullanılan sosyal medyalar yetişkinler kadar çocukların da hayatında yer almaktadır. Bu araştırmada okul öncesi yaş grubundaki çocukların fotoğrafları hakkında öğretmen ve ebeveynlerinin görüşleri ele alınmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Gaziosmanpaşa ilçesindeki Millî Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı okul öncesi kurumlarındaki öğretmen ve ebeveynler oluşturmuştur. Kolayda örnekleme yönteminin kullanıldığı araştırmaya 25 öğretmen, 28 anne ve 20 baba olmak üzere toplam 73 kişi katılmıştır. Araştırmada veriler görüşmeler yapılarak ve ses kaydına alınarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların tamamının en az bir sosyal medya platformu kullandıkları görülmüştür. Bunun dışında araştırma soncuna göre etkinliklerin yapıldığı esnada çekilen çocuk fotoğraflarının; öğretmenler tarafından etkinliklere ayrılan süreden aldığı düşünülürken, ebeveynler tarafından etkinliklerdeki vakti almayacağını, onların okuldaki görsellerini görmek istedikleri görülmüştür. Katılımcıların çoğunluğu (%57,50) paylaşılan fotoğrafların çocuk haklarına uygun olmadığını savunurken bu savunanların belirli bir kısmının (21 kişi) çocuklarının fotoğraflarını paylaştığı görülmüştür. Araştırma sonucunda öğretmenler ve ebeveynlere sosyal medya kullanımı hakkında eğitimler verilmesi ve bu konularda farkındalık geliştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with technology's rapid growth, internet has also evolved and become widespread. Social media, which entered our lives with the use of internet, has become one of the indispensable parts of some users' lives. Social medias, used under many different names and many different functions, take place in children's lives as much as grown-ups'. The opinions of teachers and parents about the photos of preschool children were taken in this research. The research consists of the teachers and parents at the preschool institutions which are bound to the Ministry of Education (MEB) in the district of Gaziosmanpaşa in Istanbul province. Containing 25 teachers, 28 mothers, and 20 fathers, 73 people in total have participated to the research, which was made using the convenience sampling method. The data in the research have been collected through interviews and recorded as audio. It has been seen from the results of the research that every participant uses at least one social media platform. In addition to that, it has been seen that the photos of the children taken during class is thought by teachers that it would waste time of the lesson; while it is believed by parents that it would not waste time and they would like to see their children's pictures. Most of the participants (%57,50) argue that the photos posted are a violation of children rights, yet it has been seen that despite their opinion, a significant majority of these participants (21 people) post their children. As a result of the research, it has been suggested to give education to teachers and parents about the usage of social media and raise their awareness.