Yeni tesbit edilen hipertansiyon hastalarında sabah kan basıncı dalgalanmasıyla sol ventrikül hipertrofisi arasındaki ilişki
The relationship between morning blood pressure surgeand left ventricular hypertrophy in newly diagnosedhypertensive patients
- Tez No: 919955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE TUTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı yeni tanı almış hipertansif hastalarda kan basıncı dalgalanma paterni ile sol ventrikül hipertrofisi (LVH) arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Materyal ve Yöntemler: Çalışmaya 92 hasta (60 kadın, 32 erkek) dahil edildi. Hipertansiyon tanısı almamış veya tanısı almış olsa bile son 3 haftadır herhangi bir ilaç almamış ve yeni hipertansiyon tanısı almış hastalar çalışmaya dahil edildi. Sabah kan basıncı dalgalanması , uyku sırasında kaydedilen en düşük sistolik kan basıncı, uyandıktan sonraki 2. saatin sistolik kan basıncı değerinden çıkarılarak hesaplandı. Sonuçlar: 69 hastanın nondipper, 29 hastanın ise LVH olduğu görüldü. LVH grupları arasında yapılan karşılaştırma sonucunda, LVH'li hastaların gece sistolik kan basıncı değerlerinin ve sabah kan basıncı dalgalanmalarının daha yüksek olduğu belirlendi. Korelasyon analizi sonucunda sol ventrikül kitle indeksi ile gece ve 24 saatlik sistolik kan basıncı ve sabah kan basıncı dalgalanması arasında pozitif bir korelasyon olduğu bulundu. Sonuç: Sabah kan basıncı dalgalanması, kardiyovasküler olaylar ve hedef organ hasarı açısından hipertansiyonun bir belirteci ve bağımsız bir öngörücüsüdür. Çalışmamızda, sabah kan basıncı dalgalanması olan hastalarda LVH sıklığının anlamlı derecede daha yüksek olduğunu bulduk.
Özet (Çeviri)
Aim: The main aim of this study is to reveal the relationship between the blood pressure surge pattern in newly diagnosed hypertensive patients and left ventricular hypertrophy (LVH). Materials and Methods: 92 patients (60 female, 32 male) were included in the study. Patients who have not been diagnosed with hypertension or even if they have been diagnosed with it, have not received any medication since the last 3 weeks, and who were newly diagnosed with hypertension were included in the study. Morning Blood Pressure Surge (MBPS) was calculated by subtracting the lowest systolic blood pressure recorded during sleep from the systolic blood pressure value of the 2nd hour after awakening. Results: It was observed that 69 patients were nondippers and 29 patients had LVH. As a result of the comparison of LVH groups, it was determined that patients with LVH had higher night time systolic blood pressure values and morning blood pressure surges. In the consequence of the correlation analysis, it was found out that there was a positive correlation between left ventricular mass index and night and 24-hour systolic blood pressure and morning blood pressure surge. Conclusion: The morning blood pressure surge is a marker and independent predictor of hypertension in terms of cardiovascular incidents and target organ damage. In our study, we found the frequency of LVH to be significantly higher in patients with morning blood pressure surges.