Primer hiperparatiroidide klinik parametreler ve Diabetes mellıtus arasındaki ilişki
The relationship between clinical parameters and Diabetes mellitus in primary hyperparathyroidism
  1. Tez No: 919954
  2. Yazar: MURAT AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP CANTÜRK, ÖĞR. GÖR. EMRE GEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışma, primer hiperparatiroidizm (PHPT) ile diabetes mellitus (DM) arasındaki klinik ve biyokimyasal ilişkiyi inceleyerek, diyabet varlığının PHPT'nin klinik seyrini nasıl etkilediğini ve PHPT'nin diyabeti potansiyel olarak nasıl etkileyebileceğini araştırmayı amaçlamaktadır. Yöntemler: Retrospektif olarak 517 PHPT hastası değerlendirilmiş ve hastalar diyabetli ve diyabetsiz olarak iki gruba ayrılmıştır. Adenomun ağırlığı, hacmi ve yoğunluğu gibi temel özellikler; kalsiyum (Ca), paratiroid hormonu (PTH), beyaz kan hücresi sayısı (WBC), trombosit (PLT) ve D vitamini düzeyleri gibi biyokimyasal belirteçler detaylı olarak analiz edilmiştir. Bulgular: PHPT hastalarının %24,6'sında diyabet saptanmıştır. Diyabet ile adenom özellikleri arasında doğrudan bir ilişki bulunmamakla birlikte, kan hücre sayıları ve biyokimyasal değerlerde dikkat çekici farklılıklar gözlemlenmiştir. Diyabetli hastalarda WBC, lenfosit ve PLT seviyeleri anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur. Adenom hacmi >750 mm³ olan hastalarda preoperatif serum kalsiyum ve PTH seviyeleri belirgin olarak daha yüksek, hemoglobin (HGB) ve hematokrit (HCT) değerleri ise daha düşük bulunmuştur. Ayrıca, daha büyük adenomlara sahip hastalarda D vitamini seviyelerinin daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Diyabetli hastalarda artan WBC ve PLT seviyeleri, daha aktif bir sistemik inflamatuar yanıtı düşündürmüştür. Sonuç: PHPT ve DM'nin bir arada bulunması, her iki hastalığın klinik ve biyokimyasal profillerini karşılıklı olarak etkileyebilmektedir. Bununla birlikte, adenom morfolojisi (ağırlık, hacim ve yoğunluk) diyabet varlığı ile ilişkili bulunmamıştır. Diyabetli PHPT hastalarında belirgin inflamatuar ve hematolojik değişiklikler gözlemlenmiş, PHPT'nin neden olduğu metabolik dengesizliklerin diyabetin klinik seyrini de etkileyebileceği sonucuna varılmıştır. Bu etkileşim, her iki hastalığın yönetiminde bütüncül bir yaklaşımın benimsenmesini gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the clinical and biochemical relationship between primary hyperparathyroidism (PHPT) and diabetes mellitus (DM), focusing on how the presence of diabetes affects the clinical course of PHPT and how PHPT potentially influences diabetes. Methods: A retrospective evaluation of 517 PHPT patients was performed, dividing them into two groups: those with and without diabetes. Key features such as adenoma weight, volume, and density, along with biochemical markers including calcium (Ca), parathyroid hormone (PTH), white blood cell count (WBC), platelet count (PLT), and vitamin D levels were thoroughly analyzed. Results: Diabetes was identified in 24.6% of PHPT patients. While no direct association was found between diabetes and adenoma characteristics, notable differences were observed in blood cell counts and biochemical markers. Diabetic patients had significantly higher WBC, lymphocyte, and PLT levels. Patients with adenoma volumes >750 mm³ showed markedly elevated preoperative serum calcium and PTH levels, while hemoglobin (HGB) and hematocrit (HCT) values were lower. Additionally, lower vitamin D levels were linked to larger adenomas. Increased WBC and PLT counts in diabetic patients suggested a more active systemic inflammatory response. Conclusion: The coexistence of PHPT and DM can mutually influence the clinical and biochemical profiles of both conditions. However, adenoma morphology (weight, volume, and density) was not associated with the presence of diabetes. Significant inflammatory and hematological changes were observed in diabetic PHPT patients, indicating that metabolic imbalances caused by PHPT may also impact the clinical course of diabetes. This interaction highlights the need for an integrated approach in managing both conditions.