Örgütsel iklim ile işgören performansı arasındaki ilişkiye dönüşümcü liderliğin aracı rolü (Güney Marmara Kamu Spor Örgütleri örneği)
The mediating role of transformational leadership in the reletionship between organizational climate and employee performance (Southern Marmara Public Sports Organizations example)
- Tez No: 920017
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ADİLOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı, kamu spor örgütlerinde çalışan personellerin, örgütsel iklim algıları ile işgören performansı arasındaki ilişkide dönüşümcü liderliğin aracı rolünün incelenmesidir. Çalışmaya Balıkesir, Bursa ve Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde çalışan 413 personel katılmıştır. Katılımcıların, 175'i kadın (%42.4), 238'i (57.6) erkek, yaş ortalamaları 35.43±6.82'dir. Katılımcıların örgütsel iklime ilişkin algılarını ölçmek için örgütsel iklim ölçeği, işgören performanslarını ölçmek için işgören performansı ölçeği ve dönüşümcü liderlik algılarını ölçmek için dönüşümcü liderlik ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin tanımlayıcı, gruplararası karşılaştırma ve ilişki analizleri SPSS programı ile gerçekleştirilmiştir. Aracı değişken analizleri AMOS programı ile yapılırken, ulaşılan etki düzeyinin anlamlılığını ölçmek için bootstrap güven aralığı kullanılmıştır. Sonuç olarak, dönüşümcü liderliğin, örgütsel iklim ile işgören performansı arasındaki ilişkiye dolaylı etki (0.0945) yolu ile aracılık ettiğini söylemek mümkündür ve bu aracılık rolü istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.008). Bu, dönüşümcü liderlik yoluyla örgütsel iklimin iş gören performansı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating role of transformational leadership in the relationship between organizational climate perceptions of employees working in public sports organizations and employee performance. 413 personel working in Balıkesir, Bursa and Çanakkale Youth and Sports Provincial Directorates participated in the study. Of the participants, 175 were female (42.4%), 238 (57.6%) were male, and their average age was 35.43±6.82. The organizational climate scale was used to measure the participants' perceptions of organizational climate, the employee performance scale was used measure performance and transformational leadership scale was used to measure their perceptions of transformational leadership. Descriptive, intergroup comparison and relationship analyses of the obtained data were performed using the SPSS program. While the mediator variable analyses were performed with the AMOS program, the bootstrap confidence interval was used to measure the significance of the effect level achieved. As a result, it is possible to say transformational leadership mediates the relationship between organizational climate and performance through indirect effect (0.0945) and this mediating role is statistically significant (p=0.008). This shows that organizational climate through transformational leadership has a positive effect on employee performance.