Yerel yönetimlerde toplumsal cinsiyet eşitliğinin ana akımlaştırılması: Edirne Belediyesi örneği
Mainstreaming gender equality in local governments: Edirne Municipality example
  1. Tez No: 920029
  2. Yazar: OKTAY KORUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN ALTINBAŞ UMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Public Administration, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, Edirne Belediyesi örneğinde yerel yönetimlerde toplumsal cinsiyet eşitliğinin ana akımlaştırılmasını incelemektedir. Araştırmada, Edirne Belediyesi'nin faaliyet raporları ve stratejik planları, toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifinden tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışma, toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarının kurumsal yapıya entegrasyonu ve eşitlik odaklı yerel hizmetlerin geliştirilmesine yönelik bir çerçeve sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma sonuçları, Edirne Belediyesi'nin toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda uygulamalarını geliştirme potansiyelini ortaya koyarken, bu konuda karşılaşılan zorluklara da dikkat çekmektedir. Ayrıca, yerel yönetimlerin toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama süreçlerinde politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the mainstreaming of gender equality in local governments through the case of Edirne Municipality. The research employs thematic analysis to evaluate Edirne Municipality's activity reports and strategic plans from a gender equality perspective. The study aims to provide a framework for integrating gender equality policies into institutional structures, implementing gender-sensitive budgeting practices, and developing equality-focused local services. The findings reveal the potential of Edirne Municipality to advance its practices in gender equality while highlighting the challenges encountered in this process. Additionally, policy recommendations are proposed for local governments to enhance gender equality mainstreaming.