Laodıkeıa'nın kent planı
Laodikeia's urban plan
  1. Tez No: 920042
  2. Yazar: ESRA OKUNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Arkeoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Verimli Lykos Ovası, kuzeyde Çökelez Dağı, güneyde Salbakos Dağları, güneydoğuda Kadmos Dağı ve batıda Buldan Sazak Dağı ile çevrelenmiş olup kuzeybatısından Büyük Menderes Nehri geçmektedir. Vadiye adını veren Lykos ve Menderes Nehri ovaya verimlilik katarak bölgeyi coğrafik, ekonomik ve stratejik anlamda önemli bir odak noktası haline getirmektedir. Lykos Ovası'nın ortasında yer alan Laodikeia Antik Kenti, kuzeydoğuda Lykos (Çürüksu), güneydoğuda Kapros (Başlıçay) ve güneybatıda Asopos (Gümüşçay-Goncalı Deresi) ile birlikte üç tarafı nehirlerle çevrili yüksek bir platform üzerine kurulmuştur. Laodikeia Antik Kenti, Lykos Ovası'nın tarımsal verimliliği, termal su kaynakları, zengin ve kaliteli traverten ocakları ve önemli ticaret yollarının kesiştiği stratejik konumu sebebiyle Prehistorik Dönem'den itibaren Geç Antik Çağ'ın sonuna kadar Batı Anadolu coğrafyasında önemli bir yerleşim özelliklerine sahiptir. Helenistik Dönemden itibaren kareye yakın dikdörtgen insulalardan oluşan ızgara plan kullanılan kentte 42 x 51 metreden oluşan adalara kamu, sivil ve dini yapılar yerleştirilmiştir. Lykos Vadisi içinde yer alan çağdaş kentlerde uygulanan kent planı ve mimari yapılanma değerlendirildiğinde birçok kent Laodikeia ile benzerlik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The fertile Lykos Plain is surrounded by Çökelez Mountain to the north, Salbakos Mountains to the south, Kadmos Mountain to the southeast and Buldan Sazak Mountain to the west, and the Büyük Menderes River passes through the northwest. The Lykos and Menderes Rivers, which give the valley its name, add productivity to the plain and make the region an important geographical, economic and strategic focal point. Located in the middle of the Lycus Plain, the ancient city of Laodikeia was built on a high platform surrounded by rivers on three sides, with Lycos (Çürüksu) to the northeast, Kapros (Başlıçay) to the southeast and Asopos (Gümüşçay-Goncalı Stream) to the southwest. Due to the agricultural productivity of the Lycus Plain, thermal water resources, rich and high quality travertine quarries, and its strategic location at the intersection of important trade routes, the ancient city of Laodikeia had important settlement characteristics in Western Anatolia from the Prehistoric Period until the end of Late Antiquity. Since the Hellenistic Period, a grid plan consisting of rectangular insulae close to square was used in the city, and public, civil and religious buildings were placed on islands of 42 x 51 meters. When the urban plan and architectural structure applied in contemporary cities in the Lycus Valley are evaluated, many cities bear similarities with Laodikeia.