ربيل في التاريخ والحضارة اإلسالميةكوت حاجسريرزاق
İslam tarihi ve medeniyetinde Erbil
- Tez No: 920043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHİM ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Erbil, Irak'ın kuzeyinde yer alan ve Kürdistan bölgesinin merkezi olarak kabul edilen kadim bir şehirdir. Erbil, 6.000 yılı aşkın geçmişiyle dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Erbil, tarihi boyunca Asurlular, Babilliler, Persler, Romalılar, Araplar, Moğollar, Osmanlılar ve İngilizler başta olmak üzere pek çok medeniyete ve imparatorluğa ev sahipliği yapmıştır. Bu şehir, İslâm kültürü ve ilimleri açısından önemli bir merkez olup birçok önde gelen âlim, fakih ve şair yetiştirmiştir. Bu şahsiyetler, İslâm medeniyetinin egemenliği altında büyüyüp gelişen Erbil'in kültürel, iktisadi ve siyasi ikliminden faydalanmışlardır. Bu çalışma, Erbil şehrinin önemini ve tarihteki yerini açıklamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Erbil is an ancient city located in northern Iraq and is considered the centre of the Kurdistan region. Erbil is recognised as one of the oldest settlements in the world with a history of over 6,000 years. Erbil has been home to many civilisations and empires throughout its history, including the Assyrians, Babylonians, Persians, Romans, Arabs, Mongols, Ottomans and British. This city is an important centre for Islamic culture and sciences and has raised many prominent scholars, jurists and poets. These personalities benefited from the cultural, economic and political climate of Erbil, which grew and developed under the rule of Islamic civilisation. This study aims to explain the importance of the city of Erbil and its place in history.