Kur'an'da geçen dünyadaki dirilme hadiselerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the resurrection events in the world in the Qur'an
  1. Tez No: 920044
  2. Yazar: AHMET MERMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kur'an'ın temel konularından birisi yeniden diriliştir. Bu konu daha çok ahiretteki dirilişi ifade etse de bu dirilişin imkân dâhilinde olduğunu insanlara belletmek için dünya hayatında ahiretteki dirilişe benzer hadiselere Kur'an'da yer verilmektedir. Bu araştırma Kur'an'da ifadesini bulan bu hadiseleri bir arada diriliş bağlamında incelemeyi hedeflemektedir. Araştırmanın birinci bölümde ahiretin varlığına delil olan zi ruh olanların dirilişi konusuna yer verilmiştir. Zi ruh olanların dirilişi incelenirken de insanların dirilişi ve hayvanların dirilişi şeklinde iki başlık olarak ele alınmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde zi ruh olmayanların hayat bulması konusuna yer verilmiştir. Kur'ân-ı Kerîm de zi ruh olmayan tabiatın canlanmasını ve ilk yaratılışı ahiretin varlığının delilleri arasında zikreder. Kur'an ahiretin varlığını ispatlamak için birçok delil zikretmiştir. Bu delillerden biri, belki de en önemlisi ahirette gerçekleşecek dirilişin bir benzerinin dünya hayatında gerçekleşmesidir. Bu delillerle soyut olanı somutlaştırmış ve ahiretin varlığını adeta gözler önüne sermiştir. Kur'an'da zikredilen bu deliller hem hadisenin vuku bulduğu toplumun hem de Kur'an'ın muhataplarının ahiret inancını kazanmasına ve bu inancın pekişmesine katkı sağlamıştır. Kur'an'ın zikrettiği bu delil müfessirlerce hassasiyetle incelenmiş ve bu konuda çıkarımlar yapılmıştır. Araştırmada müfessirlerin bu hassasiyetlerinin yanında konu ele alınırken bağlamından koparılmadan incelenmiştir. Bu çalışma Kur'an'da zikredilen bu diriliş hadiselerinin tek bir başlık altında, klasik ve çağdaş müfessirlerin rivayet ve görüşlerini toplayarak ve gerek görüldüğü noktada eleştiri yaparak, bu konudaki eksiklikleri gidermeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Resurrection is one of the core themes of the Qur'an. While the concept predominantly focuses on the afterlife, the Qur'an includes events in the worldly life that resemble the resurrection in the hereafter to demonstrate its feasibility and help individuals comprehend it. This study aims to examine these instances presented in the Qur'an in the context of resurrection. In the first section, the study explores the resurrection of sentient beings as evidence for the existence of the afterlife. This analysis is divided into two subcategories: the resurrection of humans and the resurrection of animals. The second section investigates the resurgence of nonsentient entities. The Qur'an highlights the resurgence of nature and the process of initial creation as proof of the afterlife's reality. The Qur'an uses various arguments to prove the afterlife, among which the most significant is the demonstration of events in this world that serve as analogs to the resurrection in the hereafter. These events make abstract concepts tangible and reinforce the belief in the afterlife among both the societies where they occurred and the Qur'an's broader audience. Exegetes have approached these resurrection events with great sensitivity, analyzing them meticulously and deriving numerous insights. This study incorporates their perspectives, ensuring the analysis remains contextually grounded. The research consolidates the resurrection events mentioned in the Qur'an under a single framework, synthesizing classical and contemporary exegetical views. It critiques these perspectives where necessary, aiming to fill existing gaps and provide a comprehensive understanding of the Qur'anic discourse on resurrection.