Aktif mevsimsel alerjik konjonktivite gözyaşı ve serum eozinofilik katyonik protein düzeyleri ve topikal %0.1 lodoksamid tedavisinin eozinofilik katyonik protein düzeylerine etkisi
Tear and serum eosinophilic cationic protein levels in seasonal allergic conjunctivitis and the effect of topical %0.1 lodoxamide on eosinophilic cationic protein levels
  1. Tez No: 92005
  2. Yazar: NUR ACAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK KAZOKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 437
Özet
ÖZET Çalışmaya yapılan aktif MAK tanısı konan 21 olgu ve 13 sağlıklı gönüllüden oluşan kontrol grubu dahil edilmiştir. Tüm olgularda hastalığın her bir semptom ve bulgusu için klinik skorlama yapılmış, aktif MAK'lı olgularda eşlik eden diğer sistemik alerjik tutulumu da kaydedilmiştir. Tüm olguların serum ve gözyaşında ECP ölçülmüş ve 1 aylık %0.1 lodoksamid (Alomide, Alcon) tedavisi sonrasında klinik skorlama ve serum, gözyaşı ölç timleri tekrarlanarak ilacın bu parametrelere olan etkisi incelenmiştir. Aktif MAK'lı olguların tedavi öncesi ortalama gözyaşı ECP değeri 30.5+/- 12.9 ug/1, normal olguların ortalama gözyaşı ECP değeri ise 3.5+/-0.6 ug/1 olarak ölçülmüş ve aktif MAK'lı olgulardaki tedavi öncesi gözyaşı ECP düzeylerinin normal olgulannkine kıyasla daha yüksek olduğu saptanmıştır (p0.05). Aktif mevsimsel alerjik konjonktivitli hastaların tedavi öncesi serum ve gözyaşı ECP düzeyleri ile hastalığın semptom ve bulgu skorları arasında korelasyon bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
TEAR AND SERUM EOSINOPHILIC CATIONIC PROTEIN LEVELS IN SEASONAL ALLERGIC coNjuNcnvrns and the effect of topical %o.i lodoxamide ON EOSINOPHILIC CATIONIC PROTEIN LEVELS ABSTRACT Purpose: By measuring eosinophil cationic protein (ECP) in serum and tears of patients with seasonal allergic conjunctivitis (SAC) to assess the degree of local and systemic eosinophil activity; to evaluate if serum and tear ECP levels are correlated with the severity of the disease and if serum ECP levels are different in patients with accompanying allergic rhinitis to SAC from levels in patients with SAC only; to determine the effect of topical %0.1 lodoxamide therapy on clinical parameters and on serum,tear levels of ECP. Methods: Tears and serum were collected from 23 patients with SAC and 13 healthy control subjects and ECP levels were measured (Unicap). Ocular signs and symptoms were scored and any other accompanying allergic manifestations were recorded. After %0.1 lodoxamide theraphy (Alomide, Alcon) ECP measurements and clinical scoring were repeated in subjects with SAC.